Do četrtkovega popoldneva je v 54 urah na Goriškem in v Posočju padlo od 150 do 240 l/m2, na Gorenjskem od 80 do 150, v osrednji Sloveniji, na Kočevskem, Dolenjskem in v Beli krajini od 50 do 100, drugod je bilo padavin povečini od 30 do 50 l/m2, so zapisali na spletni strani Agencije za okolje (Arso). Do večera se je količina v vzhodni polovici Slovenije povečala še za 20 do 40 litrov dežja na kvadratni meter.
Jutri se bodo pojavljale krajevne padavine, predvsem plohe in v bližini morja tudi posamezne nevihte. Popoldne bodo predvsem v vzhodni polovici Slovenije še možne lokalno izdatnejše padavine.

Reka Krka poplavlja na širšem območju pogostih poplav, pišejo na spletni strani Arsa. Pretok v Podbočju ob 21. uri je okrog 330 m3/s in se povečuje. Krka v Podbočju bo v petek zjutraj predvidoma dosegla največji pretok med 350 in 370 m3/s. Poplavljene površine se bodo tekom noči ob reki Krki še povečale.
Trenutno naraščajo še reke v vzhodni Sloveniji, predvsem Dravinja in Sotla s pritoki. Pretoki drugih rek na tem območju so ustaljeni. Na območju teh rek in na širšem območju jugovzhodne in severovzhodne Slovenije so še možna razlivanja.
Reki Kolpa in Lahinja imata ustaljene pretoke, vodnatost reke Vipave pa se zmanjšuje.
Ljubljanica bo danes in jutri poplavljala na Ljubljanskem barju na območju vsakoletnih poplav. Prav tako lahko na ravninskih predelih Pomurja in Podravja zastaja voda. Ojezeritve kraških polj Notranjske in Dolenjske se bodo danes in jutri povečevale.

Opozorilo pred plazovi
"Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču," so še zapisali v zavodu.

Ponekod bo morda treba prekuhavati vodo
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) zaradi obilice padavin, ki so v teh dneh zajele Slovenijo, priporočajo redno spremljanje obvestil upravljavcev vodovodov glede morebitne omejitve uporabe pitne vode oz. njenega prekuhavanja. V primeru potrebe po prekuhavanju priporočajo upoštevanje nekaterih navodil.
Potem ko voda zavre, običajno zadostuje, da burno vre še eno minuto. Ker se pogoji delovanja na klice spreminjajo z naraščajo nadmorsko višino, pa je vretje najbolje podaljšati. Zaradi večje varnosti na NIJZ tako priporočajo, naj voda vre tri minute. To po njihovih navedbah zagotavlja tako široko varnost, da lahko vodo uživajo tudi osebe z močno oslabljenim imunskim sistemom.
Zaradi možnosti naknadnega onesnaženja prekuhane vode je najbolje, da ostane v isti posodi, v kateri je bila prekuhana. "Hranimo jo v hladilniku v isti in pokriti posodi. Tako pripravljeno vodo lahko za pitje uporabljamo 24 ur, izjemoma do 48 ur," so pojasnili na NIJZ.
Če je voda motna, je treba večino delcev pred prekuhavanjem odstraniti. To je mogoče doseči z usedanjem in nato filtracijo skozi več plasti čiste, najbolje prelikane tkanine ali skozi čist papirnat filter.
Ker je prekuhana voda lahko manj prijetnega okusa, za pitje priporočajo pripravo čaja oziroma drugih napitkov. Mogoče pa jo je zaužiti tudi v obliki juhe ali kakšne druge jedi.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.