Vlada je v tokratni javnomnenjski raziskavi zabeležila rekordno nizko podporo, saj njeno delo kot neuspešno ocenjuje 71,9 odstotka vprašanih. To je kar 5,8 odstotne točke več kot minuli mesec, kaže tokratna anketa Vox populi, ki jo za časnika Dnevnik in Večer izvaja agencija Ninamedia. Kot uspešno je delo vlade ocenilo 26 odstotkov vprašanih, kar je za 3,8 odstotne točke manj kot junija.
Če bi bile volitve v državni zbor v nedeljo, bi največ vprašanih volilo največjo koalicijsko stranko SDS. Volilo bi jo 18,2 odstotka vprašanih oziroma 0,9 odstotne točke manj kot v zadnjem merjenju.
Sledile bi ji SD z 12,7 odstotka podpore, ki je od merjenja v prejšnjem mesecu podporo povečala za 0,6 odstotne točke, in Levica z 10,1 odstotka podpore (junija 6,9). Tudi LMŠ se je nekoliko povišala podpora. Volilo bi jo 9,2 odstotka vprašanih (junija 8,8).
Medtem pa se je stranki NSi podpora nekoliko zmanjšala. Prejšnji mesec bi jo namreč volilo 6,5 odstotka vprašanih, zdaj pa 4,7 odstotka vprašanih. Sledi še SAB, ki bi jo v tokratnem merjenju volilo 3,6 odstotka anketirancev (junija 3,4), ter nato SLS, ki bi prejela 1,1 odstotka podpore (junija 2,3). Podpora je nekoliko padla tudi stranki DeSUS, ki bi prejela le 0,7 odstotka podpore (junija 0,9) in stranki SNS, ki bi jo volilo 0,6 odstotka vprašanih (junija 1,1). SMC bi prejela 0,3 odstotka, kar je pol manj, kot mesec prej.
Kot še kažejo rezultati ankete, je število neopredeljenih volivcev nekoliko upadalo. Tako je 29,6 odstotka vprašanih odgovorilo, da ne vedo, koga bi volili (junija 30,5 odstotka). Število vprašanih, ki se volitev ne bi udeležili, pa ostaja na enaki ravni, to je 6,5 odstotka.
Po izračunu in na podlagi glasov opredeljenih volivcev bi SDS prejela 28 sedežev v državnem zboru, SD 19, Levica 15, LMŠ 14, NSi sedem in SAB pet.
Kako pa je s priljubljenostjo med politiki?
Na vrhu lestvice priljubljenosti slovenskih politikov še naprej ostaja nekdanja predsednica NSi in evropska poslanka Ljudmila Novak. Sledita ji predsednik republike Borut Pahor na drugem mestu in predsednik državnega zbora Igor Zorčič na tretjem mestu.
Na četrtem mestu ostaja predsednica SD in evropska poslanka Tanja Fajon, sledijo pa ji evropski poslanec Milan Brglez, ljubljanski župan Zoran Janković, poslanec SD Dejan Židan, predsednik LMŠ Marjan Šarec in minister za zunanje zadeve Anže Logar. Prvo deseterico najbolj priljubljenih politikov zaključuje predsednica SAB Alenka Bratušek.
Predsednik vlade Janez Janša je zasedel 20. mesto, sledita mu poslanska SDS Eva Irgl na 21. mestu in predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti, ki je zasedel zadnje, 22. mesto.
Proti noveli zakona o vodah glasovalo 60,9 odstotka vprašanih
V tokratni anketi so vprašane še spraševali o glasovanju na referendumu o noveli zakona o vodah. 60,9 odstotka vprašanih je glasovalo proti noveli zakona o vodah. O teh, ki so glasovali proti, jih je 59,9 odstotka anketiranih odgovorilo, da so tako glasovali, ker je bil zakon slab in ni ščitil vodnih virov, 28,2 odstotka pa zato, ker ne zaupajo vladi.
Za novelo zakona o vodah je glasovalo 12,2 odstotka vprašanih. Od tistih, ki so na referendumu podprli novelo, jih je 67,1 odstotka tako glasovalo zato, ker je bil po njihovem mnenju zakon dober in je dobro ščitil vodne vire, 24,3 odstotka pa, ker zaupajo vladi.
KOMENTARJI (856)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.