Predsednica sveta Onkološkega inštituta (OI) Ljubljana Darinka Miklavčič je po današnji seji pojasnila, da je svet zavoda pri analizi dela generalnega direktorja Janeza Remškarja ugotovil odklone v realizaciji sklepov sveta OI. Remškar ima zdaj 30 dni časa, da se o odklonih izjasni. Naslednja seja sveta bo predvidoma 2. septembra.
Kot je pojasnila Miklavčičeva, so člani sveta analizirali delo OI oz. delo Remškarja v času njihovega mandata, torej v obdobju zadnjega leta in pol. Odločitev o odklonih v realizaciji sklepov pa so svetniki sprejeli soglasno.
O ugotovljenih odklonih sicer Miklavčičeva ni želela govoriti, saj je po njenih besedah prav in korektno, da z ugotovitvami sveta najprej seznanijo generalnega direktorja. "Po 30 dneh bomo preučili njegov odgovor in ugotovili, če so odgovori Remškarja zaradi odklonov utemeljeni. Na osnovi tega se bomo odločili o nadaljnjih ukrepih," je dodala.
Na novinarsko vprašanje, ali je svet zavoda torej začel postopek razrešitve Remškarja, je Miklavčičeva odgovorila, da si je to mogoče razlagati v tem smislu. "Zakon pravi, da se mora direktorja razrešiti po določenem postopku, ta postopek pa, lahko rečemo, da se je začel. Ali je utemeljen ali ne, je težko reči," je pojasnila.
Poudarila je še, da svet zavoda sicer danes ni razreševal direktorja in zato tudi ni bila sklicana seja. "Mi smo danes samo potegnili črto pod analizo dela v preteklem letu in pol. Toliko časa, kolikor so sami člani sveta," je povedala in dodala, da jih Remškar s svojimi odgovori še lahko prepriča.
O sporu med Remškarjem in zdravnikom Erikom Brecljem niso govorili. "Svet zavoda se v notranje spore ne namerava vtikati," je poudarila Miklavčičeva. So pa po njenih besedah skušali vplivati na to, da bi bilo boljše vzdušje med zaposlenimi.
Današnje seje se je Remškar sicer udeležil v spremstvu odvetnika Francija Matoza. Slednji je predlagal, naj se točka o analizi Remškarjevega dela umakne z dnevnega reda, vendar pa svet predloga ni podprl. Prav tako je Matoz predlagal, naj se iz glasovanja o predlogu umika točke z dnevnega reda izloči Breclja, češ da je pristranski. Kmalu potem je svet sejo zaprl za javnost, z nje pa sta odšla tudi Remškar in Matoz.
Spomnimo
Do spora med Brecljem in Remškarjem je prišlo, ko so Breclju pred mesecem dni vročili opozorilo zaradi kršitve delovnih obveznosti, ki pri ponovni kršitvi dopušča možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Brecelj je junija v oddaji 24UR povedal, da mu je bilo opozorilo izročeno v operacijski dvorani, vendar pa so danes z onkološkega inštituta v Remškarjevem imenu sporočili, da vročitev ni bila opravljena med samim potekom operacije, prav tako ne v operacijski dvorani. "Brecelj je po končani prvi operaciji prišel v predprostor, kjer se običajno vroča pošta, pošiljko prevzel, odprl in prebral, kar prav tako kaže, da ni šlo za neprimeren kraj in čas vročitve," so pojasnili.
'Brecelj postaja in je že nedotakljiv'
Ob robu današnje seje je Remškar dejal, da je z odvetnikom na sejo prišel zato, ker je pričakoval tak odnos, "kajti povezava med mojim opominom in sklicem te seje je popolnoma jasna", je poudaril. Po njegovih besedah mu med drugim očitajo, da akreditacija OI ne teče tako kot bi morala, do tega, da je dezinformiral člane sveta, kar se tiče zaostankov pri obnovi vodovoda. Na vse očitke Breclja in njegovih sodelavcev bo jasno odgovoril, argumenti pa so, kot poudarja, na njegovi strani. "Brecelj je evergreen v tej hiši, njegova podoba v javnosti pa je drugačna, kakor njegovo ravnanje v tej hiši. Štirje direktorji so se spopadali z njim," je še dejal Remškar in dodal, da je enkrat treba temu narediti konec.
Kot je pojasnil, ga je klical tudi predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina in mu dejal, da se kot direktor ukvarja z otroškim vrtcem. "Res ga imam," je dejal. "Brecelj postaja in je že nedotakljiv," še ocenjuje Remškar.
Matoz pa je dodal, da se je seje z Remškarjem udeležil, ker to ni "Kmetija slavnih" ampak postopek, kjer se spoštuje določene procesne pravice ne glede na to, za koga gre.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.