S tem so reševalci in gasilci iz območja Bleda ter Bohinja na reševalni vaji pokazali, kako lahko naključni obiskovalci Bohinjskega jezera, ki so v bližini nesreče, z enostavnimi pripomočki pomagajo ponesrečencu, ki se mu je vdrl led, je sporočil vodja Podvodne reševalne službe Bled Jože Konc.
Hitra pomoč je namreč pri tovrstnih nesrečah odločilnega pomena. Zato je toliko bolj pomembno, da prisotni oziroma očividci takoj priskočijo na pomoč ponesrečencu. Pri tem mora tisti, ki rešuje, paziti, da pri reševanju tudi sam ne pade v vodo.
Hkrati pa je nujno kljub takojšnji pomoči obvestiti Center za obveščanje na telefonsko številko 112, ki bo takoj aktiviral za taka reševanja usposobljene potapljače in gasilce. V ta namen izredno prav pridejo predvsem mobilni telefoni.
Za uspešno reševanje lahko očividci uporabijo improvizirane pripomočke, ki se praviloma nahajajo v bližini nesreče. Tako si lahko pomagajo z zvezanimi bundami ali suknjiči, palico, lestvijo, desko, vrvjo, rezervnim kolesom z vlečno vrvjo ali rešilnimi pasovi z vrvjo, ki so razporejeni ob obali jezera.
"V primeru, da do ponesrečenca ne moremo priti z nobenim od priložnostnih pripomočkov, se v ta namen uporabi čoln ali reševalna deska," je pojasnil Konc. Ob tem je dodal, da je reševanje možno izvesti tudi s helikopterjem in spomnil na takšno reševanje na Blejskem jezeru leta 1996.