Premiera sta v enournem pogovoru razpravljala o aktualnih vprašanjih, tudi o incidentih v Piranskem zalivu. Ocenila sta, da incidenti ne koristijo nobeni državi, zato se jim bosta v prihodnje obe strani poskušali izogniti, da bi se razmere umirile in nadaljeval dialog o odprtih vprašanjih med državama. Po ocenah premierov so kakršnakoli zaostrovanja nesmiselna, državi pa morata še naprej razvijati dobrososedske in prijateljske odnose, sporno vprašanje ribištva pa je treba rešiti v okviru maloobmejnega sporazuma (SOPS), pogovore pa nadaljevati, dokler se ne najde ustrezna rešitev, so sporočili iz kabineta predsednika vlade Drnovška.
Obe strani za urejanje razmer
Mešana komisija za izvajanje maloobmejnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, ki je na gradu Mokrice zasedala za zaprtimi vrati, je soglašala o umiritvi nastalih razmer in začrtala rešitev problema glede izdaje dovolilnic in kontrole ulova v obmejnem območju. Pogovarjali so se o spornih vprašanjih ribištva, in sicer o izdajanju ribiških dovolilnic in kvotah ulova.
Ribiči danes spet v spremstvu policij
Med današnjim zasedanjem komisije, se je v Piranskem zalivu ponovila zgodba iz prejšnjih dni. Miran Koren, predstavnik slovenske policije za stike z javnostmi je povedal, da sta v morju na območju nadzora slovenske policije danes ribarili dve slovenski ribiški ladji, ki sta ju znova spremljala tako slovenski kot hrvaški patruljni čoln.
Hrvaška tiskovna agencija Hina pa je v zvezi z ribiškimi incidenti poročala, da sta dve slovenski ribiški ladji v spremstvu čolna slovenske policije okoli 14. ure na zahtevo hrvaške policije zapustili "hrvaške ozemeljske vode", ena slovenska ribiška ladja pa naj bi to storila že okoli 11.30. Vodja izmene na Operativno komunikacijskem centru (OKC) v Kopru je navedbe hrvaške tiskovne agencije za STA zanikal in zatrdil, da se slovenske ribiške ladje še naprej nahajajo "na običajnem mestu" v Piranskem zalivu.
Hrvaško zunanje ministrstvo je včeraj slovenskemu veleposlaništvu v Zagrebu izročilo protestno noto v zvezi z zadnjimi, kot so zapisali, provokativnimi vstopi slovenskih ribiških ladij v hrvaško morje. O čemer, na pobudo slovenskega in hrvaškega zunanjega ministra Dimitrija Rupla in Tonina Picule, prav tako teče beseda na današnjem sestanku.
Aurelio Juri: Skrajni ukrep je arbitraža
V zvezi z ribiškimi incidenti v Piranskem zalivu je poslanec in član parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Aurelio Juri na slovenski zunanje ministrstvo naslovil odprto pismo. Med drugim sprašuje ministrstvo, zakaj dogovor med slovensko in hrvaško stranjo o izogibanju incidentom ne učinkuje in kako bo Slovenija Hrvaško prepričala v svoj prav. Aurelio Juri je za radijske novice 24 ur povedal, da "zagotovo Hrvaška ne obvlada dovolj situacije v Istri". Po mnenju Jurija, so se med hrvaškimi ribiči pojavili voditelji, ki "iz nacionalističnih nagibov pojasnjujejo in zahtevajo pravico v svoje roke" ter dopovedujejo hrvaški politiki, da mora uveljavljati sredinsko razmejitveno črto ne glede na vse dosedanje odgovore. Jurij še dodaja, da morata državi čim prej doreči morsko mejo, preden pride do ostrejših konfliktov. Končna rešitev je mednarodna arbitraža, k čemur je poslanec Juri pozval tudi predsednika vlade Drnovška.
HDZ: Dobro sosedstvo nima alternative
Vse bolj se odziva tudi hrvaška opozicija. Po tem, ko je hrvaška Stranka Prava v nedeljo predlagala, da bi v ribiške spore posegla kar hrvaška bojna ladja Petar Hektarovič, je poletne spore na morju precej bolj spravljivo komentiral predsednik največje hrvaške opozicijske stranke Hrvatske demokratske zajednice (HDZ)Ivo Sanader. Po besedah predsednika HDZ prijateljstvo in dobro sosedstvo med Slovenijo in Hrvaško nima alternative. Premiera Drnovška je ob tem pozval, naj ne dopusti, da bi prišlo do eskalacije incidentov v Piranskem zalivu, na premiera Račana pa je naslovil ostro kritiko, ker je na tajnih pogajanjih z Drnovškom "podpisal sporazum, ki ga na Hrvaškem nihče ni sprejel".
O dogodkih v Piranskem zalivu so se razpisali tudi prvi tuji mediji, poleg jugoslovanskih in bosanskih celo francoska tiskovna agencija AFP.