Tudi danes ni nihče hotel potrditi neuradnih podatkov, da bo Slovenija za dve transportni letali namenila toliko denarja. Povedali so le, da je denar zagotovljen v proračunu, ki naj bi ga v naslednjih dneh potrdili. Za letali naj bi po neuradnih podatkih plačali 60 milijonov evrov oziroma blizu 14,5 milijard tolarjev.
Kot glavne razloge za nakup vojaškega transportnega letala je minister za obrambo Karl Erjavec na današnji novinarski konferenci navedel stalno povečevanje pripadnikov Slovenske vojske (SV) v mirovnih misijah po svetu, zaradi česar naj bi jim bilo potrebno zagotoviti prevoz in oskrbovanje ter možnost evakuacije iz križnih žarišč.
Erjavec je še povedal, da je bilo opremljanje SV opredeljeno že leta 2004 v resoluciji, še preden je sam postal minister. Program predvideva nakup dveh srednjih transportnih letal do leta 2015. Prvi naj bi bil v operativni uporabi že leta 2008, drugi pa po letu 2012.
Reševanje iz kriznih žarišč
Nakup vojaških transportnih letal načelnik Generalštaba SV generalpodpolkovnik Albin Gutman opravičuje s potrebo po “premičnosti in preseljivosti”, ki naj bi bila za vojsko bistvenega pomena zlasti v primeru reševanja pripadnikov SV iz kriznih žarišč. "To je odgovornost vseh, ki smo sprejemali odločitve za napotitev naših vojakov na takšna krizna območja," je prepričan Gutman.
Tudi Erjavec je poudaril pomen zagotavljanja oskrbe, opreme, hrane in orožja ter zagotavljanje evakuacije za 300 pripadnikov SV, ki sedaj sodelujejo v mirovnih misijah, prihodnje leto pa naj bi se njihovo število povečalo že na 1000. Lahko se namreč pokažejo potrebe po hitrem umiku enot. Poleg tega je Slovenija zelo aktivna tudi pri zagotavljanju humanitarne pomoči. Spomnil je na primer pomoči po potresu v Pakistanu, ko so za pomoč za prevoz pomoči morali prositi za tuje letalo.
Študija: manj goriva, kratke steze in odmetavanje tovora
Generalštab je izdelal študijo, v kateri so med zahtevami za letali navedli majhno porabo goriva, kratke steze za vzlet in pristanek, zmožnost doleta 3500 kilometrov ali več, letenje na višini 7000 metrov, opremljenost s tovornimi dvižnimi vrati, odmetavanje tovora v letu, uporaba sistemov samozaščite, letenje na malih višinah, uporabo pomožnih vzletišč in sisteme za samostojni zagon motorjev. Letalo naj bi preneslo do 6500 kilogramov tovora in sprejelo od 50 do 70 ljudi.
Omenjene zahteve izpolnjujeta dva izmed osmih tipov letal, ki jih je SV preverila. Gre za letalo italijanske izdelave C27J in špansko letalo C295. Ti letali sta svoje zmogljivosti predstavili tudi na demonstraciji, ki je potekala od ponedeljka do četrtka na letališču v Cerkljah ob Krki ter na Ptuju in Slovenj Gradcu. Kot je poudaril Gutman, “ni šlo za testiranja temveč za prikaz in zmogljivosti obeh letal”.
Za prevoz oklepnikov nista najbolj primerni
Eno izmed letal je zmožno tudi transporta oklepnikov, ki jih kupuje SV. Vendar pa zmožnost prevoza teh oklepnikov ni eden od pogojev za izbor letala. "Ni namreč za pričakovati, da bomo oklepnike prevažali po zraku, čeprav smo v razpisu za oklepnike zahtevali, da so takšni, da je možen zračni prevoz, kar je pomembno za izredne priložnosti," je poudaril minister. V ostalih primerih se bo transport oklepnikov opravljali na bolj ekonomičen način - po morju, cestah ali železnici.
Kot je poudaril Erjavec so zagotovljena sredstva za nakup dveh srednjih transportnih letal v proračunu 2007 in 2008 ter v nadaljnjih proračunih. O ceni letal pa Erjavec ni želel govoriti, dokler ni ponudba z osnovno opremo pripravljena in nista program opremljanja slovenske vojske ter zakon o temeljnih razvojnih programih usklajena in sprejeta.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.