Slovenija

Revnejši poslanci

Ljubljana, 22. 02. 2006 13.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanke in poslanci bodo imeli nižje plače, ki se bodo gibale do 1.400.000 slovenskih tolarjev.

Potem ko je Državni zbor v začetku meseca sprejel odlok o plačah funkcionarjev, je parlamentarna mandatno-volilna komisija določila plačne razrede za poslance in jih vanje tudi uvrstila. Poslanci bodo tako od 1. marca, ko bo začel veljati odlok o plačah funkcionarjev, uvrščeni v šest različnih plačnih razredov, odvisno od funkcije, ki jo v Državnem zboru opravljajo. Večini poslancev pa se bodo s 1. marcem plače znižale.

Poslanci bodo razvrščeni v šest plačnih razredov
Poslanci bodo razvrščeni v šest plačnih razredov FOTO: POP TV
Mandatno-volilna komisija je spremenila tudi sklep o določitvi funkcijskega dodatka za poslance. Odslej bodo vodje poslanskih skupin z več kot 20 poslanci prejemali 50 odstotkov funkcijskega dodatka, vodje poslanskih skupin z manj kot 20 poslanci 40 odstotkov, namestniki vodij poslanskih skupin 25 odstotkov, ostali poslanci pa 15 odstotkov funkcijskega dodatka.

Odlok o plačah funkcionarjeva naj bi sicer odpravil številna nesorazmerja ter poenotil in uvrstil posamezne funkcije oziroma nosilce javnih funkcij v plačne razrede po kriteriju načina izvolitve, teže odgovornosti in pomena neke funkcije v političnem sistemu.

Šest plačnih razredov

Poslanci bodo uvrščeni v šest plačnih razredov, in sicer od 55. do 62. razreda. V najvišji plačni razred bodo sodili vodje poslanskih skupin, ki imajo več kot 20 poslancev. Osnovna plača za ta razred z dodatkom za delovno dobo znaša 1.160.256 tolarjev bruto. V drugo skupino sodijo vodje poslanskih skupin, ki imajo do 20 poslancev, ter predsedniki nekaterih delovnih teles. Osnovna plača za to skupino znaša 1.072.722 tolarjev bruto.

V tretji skupini sledijo predsedniki drugih delovnih teles (komisij za poslovnik, za peticije, za narodni skupnosti, za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter komisije po zakonu o preprečevanju korupcije). Ti bodo prejemali osnovno plačo v višini 991.791 tolarjev bruto. V četrto skupino sodijo namestniki vodij poslanskih skupin, katerih osnovna plača bo s 1. marcem znašala 953.646 tolarjev bruto.

V peto skupino sodijo podpredsedniki zahtevnejših delovnih teles, ki bodo prejemali po 916.967 tolarjev bruto osnovne plače, v peto pa podpredsedniki drugih delovnih teles ter vsi preostali poslanci. Ti bodo za svoje delo prejemali 881.699 tolarjev bruto.

Predsednik Državnega zbora je glede na odlok o plačah funkcionarjev sicer uvrščen v 65. plačni razred in prejema osnovno plačo v višini 1.357.335 tolarjev bruto, podpredsedniki pa bodo z uvrstitvijo v 62. razred prejemali 1.160.256 tolarjev osnovne plače.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.