18 ribičev kočarjev in podjetje Pirat iz Pirana, ki jih zastopa koprski odvetnik Danijel Starman, pričakujejo, da bo sodišče izvajanje režima zadržalo. Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Starman, so se ribiči za to potezo odločili zaradi škode, ki nastaja zaradi izvajanja začasnega režima.
V skladu z začasnim režimom kočarji ne smejo loviti ponoči, kar je, kot se je izrazil Starman, tako, kot če bi "prepovedali sončenje podnevi" in je tudi v nasprotju s slovenskim zakonom o ribištvu. Zaradi prepovedi nočnega ribolova znaša dnevna izguba 36.000 tolarjev na kočo. Škoda, ki je nastala, ker ribiči kar 22 dni niso smeli na morje, pa je dosegla 12 milijonov tolarjev.
Odvetnik Starman je pojasnil, da so morali, če so hoteli oblikovati odškodninska zahtevka, poseči v same temelje, na podlagi katerih je nastala škoda, to pa je začasni ribolovni režim, za katerega sta se septembra v Zagrebu dogovorila predsednika vlad Slovenije in Hrvaške, Janez Drnovšek in Ivica Račan. Začasni režim pa temelji na SOPS, katerega ratifikacija je bila po Starmanovih besedah "nož v hrbet Sloveniji". In nenazadnje je "krona" vsega seveda nedoločena morska meja med Slovenijo in Hrvaško.
Odvetnik Starman je izrazil pričakovanje, da bo ustavno sodišče ob "nemoči slovenske vlade in kapitulaciji premiera Drnovška" zavzelo jasno stališče o zadevi, saj gre navsezadnje za omejevanje gospodarske pobude ribičev. Ti so samostojni podjetniki in imajo vsa potrebna slovenska dovoljenja za morski ribolov.
Predstavniki ribičev so na novinarski konferenci opozorili na neurejene razmere, v katerih delajo že vse od slovenske osamosvojitve. Potem ko je desetletje na morju vladala anarhija in je lahko lovil kdorkoli, so dobili zakon o ribištvu, ki pa se še vedno ne izvaja. Ribiči so poudarili, da si želijo le, da bi lahko nemoteno delali v urejenih razmerah in si zagotovili preživetje. Od države ne pričakujejo nikakršne druge pomoči. Ribolovne dovolilnice, ki so jih dobili v skladu z začasnim ribolovnim režimom in so, kot so poudarili, napisane le v hrvaškem jeziku, se jim zdijo vsiljene. Kočarji namreč nočejo loviti v hrvaških vodah, temveč le v slovenskih, seveda pa bi radi vedeli, do kod te pravzaprav segajo.
Opozorili so tudi na škodo, ki se dela na morskem dnu, saj hrvaški ribiči še vedno uporabljajo t.i. rampone, ki so v Sloveniji prepovedani že celo desetletje. V skladu z začasnim režimom hrvaški ribiči tudi v slovenskih vodah lovijo po predpisih svoje države in naj bi po trditvah slovenskih ribičev takoj po začetku veljavnosti režima dobesedno prečesali morsko dno.
Slovenska vlada je kodeks obnašanja ribičev in pravila delovanja skupne nadzorne službe za izvajanje dogovora o začasnem režimu ribolova sprejela 19. septembra, potem ko sta nekaj dni prej dogovor o tem sprejela predsednika vlad Slovenije in Hrvaške, veljati pa je začel 23. septembra. Dogovor velja na zoženem območju veljave SOPS od Ankarana do Lovrečice.