"Položaj je takšen, da bo pravico do razglasitve EEZ zelo težko uresničiti, čeprav te pravice nobena evropska država ne zanika. Ob njenem priznavanju se vedno uporablja beseda "toda", to pa je priporočilo, da ta pravica ne bi smela povzročati sporov med sosednjimi državami," še poudarja neimenovani vir.
Isti vir je za reški časnik reški časnik Novi list potrdil, da bo v saboru do njegove razpustitve v oktobru potekala razprava o EEZ, kjer bo lahko vsaka politična stranka o tem vprašanju povedala svoje mnenje. "Če zdaj te razprave v saboru ne bi bilo, bi se to vprašanje pojavilo kot predvolilna tema," je dodal.
Italijanski veleposlanik na Hrvaškem Alesandro Graffini, ki je pojasnil italijansko stališče glede hrvaške namere o razglasitvi EEZ v Jadranskem morju, je zatrdil, da Italija Hrvaški ne odreka te pravice, vendar meni, da politično ni pravi čas za takšno potezo, piše Novi list. "Počakati moramo na rezultate konference v Benetkah, in videti, kako zaščititi Jadran in Sredozemsko morje. Naš cilj je doseči skupen dogovor, to naj bi bil sporazum vseh zainteresiranih strani, vključno z Evropsko komisijo," je še dejal Graffini za Novi list.
Nekdanji hrvaški zunanji minister in sedanji predsednik saborskega odbora za evropske integracije Mate Granić pa meni, da gre za spremembo v italijanski politiki do hrvaške namere o razglasitvi EEZ. "Italija ima veliko ribško ladjevje, kjer se obrača veliko denarja, zato je jasno, da bo na različne načine zavlačevala. Bilo bi bolj pametno, če bi sedanja vlada to vprašanje prepustila novi, ali pa da bi EEZ razglasila že v začetku leta," je Granić izjavil za Novi list.