
Na pogovoru so bili tudi predstavniki kulturnega življenja iz sosednjih dveh občin, Krškega in Sevnice. Predstavniki zavodov za varovanje nepremične in premične kulturne dediščine, javnih služb, društev in župnij so jo seznanili z razvejano kulturno dejavnostjo v posavskih občinah. Rihterjeva je povedala, da ministrstvo že pripravlja mnoge rešitve, ki bodo skupaj s poenotenjem nekaterih zavodov in služb prispevale k reševanju težav, s katerimi se na področju kulture srečujejo tudi v Posavju.
Posebej to velja za obmejno brežiško občino, kjer imajo kulturne dejavnosti še zlasti pomembno vlogo in naloge. Med njimi so izpostavili knjižnico, ki jo daje prostorska stiska in zaradi pomanjkanja denarja le težko zmorejo dokupovati novitete. Na prenovo in smotrno vsebino čakajo gradovi Pišece, Bizeljsko in vsak dan bolj tudi brežiški grad s Posavskim muzejem; kar zadeva sosede, pa bo morala kmalu pasti odločitev o usodi gradov Rajhenburg in Kostanjevica.
Ministrica Andreja Rihter je zagotovila, da so med 42 objekti, s katerimi upravlja država in čakajo na prenovo, tudi omenjeni gradovi. Do dokončne rešitve teh in drugih vprašanj bo marsikje treba tudi počakati, kajti posredi so še vprašanja lastništva in nerešeni denacionalizacijski postopki.