Potem ko je predsednica Rdečega križa Slovenije (RKS) Nataša Pirc Musar pred mesecem dni predlagala razrešitev generalne sekretarke Renate Brunskole, ker ni zadovoljna z njenim delom, je zbor članov RKS na današnji izredni seji glasoval o predlogu Pirc Musarjeve. Od skupaj 57 članov je za razrešitev glasovalo 27 članov, proti pa 30 članov, je po seji dejal predsedujoči zboru Aleš Vrečko. Po objavi rezultatov je Pirc Musarjeva podala odstopno izjavo.
Pred Rdečim križem Slovenije (RKS) je zahtevna naloga, tudi pred generalno sekretarko, da bodo zadeve poskušali v čim krajšem času spraviti v normalen tek, je dejal Vrečko in dodal, da jih čakajo pomembne naloge. Kot je poudaril, nasprotja v vodstvu RKS zaenkrat niso vplivala na delo 56 območnih združenj, v katerih so normalno opravljali svoje delo.
Brunskoletova se je v izjavi najprej zahvalila za izkazano zaupanje vsem članom zbora RKS, ki niso podprli predloga razrešitve. "Želim si, da bi v prihodnje ne glede na različne poglede vsi skupaj tvorno sodelovali v korist RKS, največje humanitarne organizacije v Sloveniji, ki letos obeležuje 150-letnico delovanja," je zadovoljno dejala Brunskoletova.
Ob tem je napovedala organizacijo evropskega preverjanja ekip prve pomoči v Ljubljani konec junija in slavnostno akademijo 1. julija, s katero bodo obeležili 150-letnico delovanja Rdečega križa na slovenskih tleh. "Še naprej bo RKS pomagal vsem pomoči potrebnim. Tako kot dnevno pomagamo domačim ljudem v socialni stiski, tako bomo še naprej pomagali migrantom, zato se zahvaljujem vsem območnim združenjem Rdečega križa za velik trud in delo, vsem prostovoljkam in prostovoljcem pa za tvorno sodelovanje," je poudarila.
Želja generalne sekretarke je, da ugled RKS tudi v prihodnje ostaja takšen, kot je, torej najstarejša in največja humanitarna organizacija v Sloveniji z množičnim številom prostovoljk in prostovoljcev, krvodajalk in krvodajalcev. "Skupaj se bomo trudili, da poslanstvo in temeljna načela RKS tudi vsakodnevno uresničujemo v dobro ljudi, ki so pomoči potrebni," je dejala.
Na novinarsko vprašanje, s čim je prepričala zbor, da je glasoval proti njeni razrešitvi, je Brunskoletova povedala, da jo je presenetila odločitev o predlogu za njeno razrešitev. Prepričana je, da je ostala na mestu generalne sekretarke zaradi "truda, vestnega dela in poštenja".
O razlogih za predlog razrešitve ni želela govoriti, dejala je le, da je to mimo, da ima vsak pravico do svojega osebnega mnenja. Obžaluje, da je do tega prišlo.
"Od 15. januarja sem bila zelo malo v medijih, izjav praktično nisem dajala, kar se tiče blatenja mojega imena in mene osebno je bilo v medijih veliko napisanega. Nikomur ne bi privoščila česa takega, kar sem sama doživela v tem mesecu in pol," je izpostavila Brunskoletova. Kot je še navedla, je bil predlog razrešitve podan iz nekrivdnih razlogov, zato po njenih besedah ni potrebna podrobnejša obrazložitev. Zagotovila je, da bo vse naloge RKS izvajal nemoteno kot do sedaj.
RKS bo zdaj iskal novega predsednika, o čemer bo odločal glavni odbor RKS. Do takrat pa bo zakonita zastopnica RKS podpredsednica Irena Nečemer, ki jo je na to mesto imenoval zbor članov na kasnejši redni seji.
Pirc Musarjeva odločitve ne komentira
Pirc Musarjeva ni želela dati izjave. Je pa nedavno za medije dejala, da je razrešitev generalne sekretarke predlagala, ker z njenim delom ni zadovoljna, saj po njenem mnenju dela vodje strokovne službe ne opravlja na način, ki bi omogočal uresničitev programa oziroma vizije, ki jo je predstavila zboru članov in za katero se je zavezala, da jo udejanji.
Neaktivnost Brunskoletove na področju načrtovanja in realizacije aktivnosti za uresničitev vizije po mnenju Pirc Musarjeve ogroža pravočasno izvrševanje finančnega načrta.
Brunskoletovo je okoli 60-članski zbor članov RKS na predlog 18-članskega glavnega odbora za štiriletno obdobje imenoval sredi decembra 2014. Posle je prevzela od Danijela Starmana, ki je bil za generalnega sekretarja RKS imenovan 31. maja 2011 za dobo štirih let. A je s tega položaja predčasno odšel, ker so ga avgusta 2014 imenovali za direktorja zavoda za transfuzijsko medicino. Pirc Musarjeva pa je vodenje ene največjih humanitarnih organizacij v državi prevzela konec junija lani, in sicer po smrti predsednika RKS Franca Koširja decembra 2014.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.