Bilo je v začetku 70. let prejšnjega stoletja, ko je na vrata hiše v Ljubljani, kjer še danes biva kardinal Franc Rode, potrkal 34-letni študent teologije.
"Jorge Bergoglio je bil tukaj in nekega dne se je pojavil pred vrati naše hiše. Prosil je, če bi lahko dobil gostoljubnost te naše skupnosti, naše hiše za nekaj dni, ker ima opravke v Sloveniji," se spominja Rode.
Prišel je namreč na posebno prošnjo svojega znanca."En fant, ki je pobegnil iz Jugoslavije, ker ni želel služiti vojaškega roka. In ga je prosil, da bi obiskal njegove starše. Sem ga z veseljem sprejel, pa ga nisem poznal," dodaja Rode.

V tednu dni, ko je papež bival v Ljubljani, ga je Rode popeljal do slovenskih turističnih znamenitosti, denimo na Bled. Pa tudi, kar je papeža še posebej navdušilo, na ogled opere.
"In tisti večer je bila na programu Carska nevesta in meni se ni zdelo nič posebnega, tudi opera sama ni nič posebnega. Ampak Bergogliu je bila zelo všeč. In še 30 let kasneje, ko sva se drugič srečala v Argentini, se je spomnil, je rekel: 'Carska nevesta, Carska nevesta'".
Navdušila ga je, pripoveduje Rode, tudi slovenska pokrajina."Slovenija, pravi, to je čisto nekaj drugega, to je lepa dežela. Pravi, glejte, pri nas v Buenos Airesu, kjer je živel, to je sama planjava, same ravnine. Tukaj pa je vse tako zeleno, pa griči, pa prijetne vasi," pripoveduje Rode.

A če Slovenije in njenih gričev kot papež nikoli ni obiskal, je večkrat okušal slovensko kulinariko. "Potico, sem rekel, jo boš dobil. In dejansko se nismo zavedali, da mu je zelo pri srcu. In potem od tistega trenutka naprej so potice potovale v Rim v izobilju, vsako leto. Tudi recimo kranjske klobase je imel zelo rad, je pohvalil, mi je telefoniral in se zahvalil za kranjske klobase. Moram reči, sem se prav začudil. Vina pa sploh, imel je rad črno vino, primorska črna vina, merlot recimo," doda Rode.
Ne le na pokrajino, hrano in pijačo, marsikaj je papež dal tudi na slovensko besedo.
"Sem mu rekel, Jorge, jutri boš ti papež, je rekel, bomo videli, če kaj veljajo slovenske napovedi, in so veljale. Me je spraševal, kaj pravi ta in ta, kakšen je ta in ta kardinal in jaz sem ga malo informiral. Se pravi, bilo je zaupanje med nama. Tudi recimo po tem, ko je bil izvoljen, no, ne bi smel povedati, pa ne bom povedal. Za nekatera pomembna mesta, ki jih imajo kardinali še danes v Vatikanu, jih imajo po nasvetu, ki sem mu ga dal jaz," razkrije Rode.
Kardinal Rode danes odhaja v Rim, a ker je starejši od 80 let, nima več volilne pravice. Bo pa pred konklavom sodeloval na druge načine."Bomo pravzaprav zarisali v velikih linijah, kakšen naj bi bil prihodnji papež, glede na potrebe, pred katerimi sta danes cerkev in svet."
A tudi papež Frančišek se začrtanih okvirjev ni kaj dosti držal, dodaja Rode, bil je namreč povsem drugačen od svojih predhodnikov."Papež Frančišek je praktično šel mimo vsega tega vatikanskega protokola in se je popolnoma približal ljudem. Lahko rečem, kot da je pozabil, da je papež. Pravzaprav ni pozabil, da je papež, on je hotel, da je drugačen papež od svojih predhodnikov," poudarja.
Svojo pozornost in prijaznost je izražal tudi z zahvalami za darove in čestitke, ki jih je prejemal. Kar nekaj zahvalnih pisem je poslal tudi kardinalu Rodetu.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.