Županu Janezu Lesjaku in občinskemu svetu občine se zdi sporen predvsem člen, na podlagi katerega bi morali v tej občini na novembrskih lokalnih volitvah predstavnikom tam nastanjene romske skupnosti omogočiti izvolitev njihovega predstavnika v občinskem svetu.

101. a člen zakona o lokalni samoupravi določa, da so občine Beltinci, Cankova, Črenšovci, Črnomelj, Dobrovnik, Grosuplje, Kočevje, Krško, Kuzma, Lendava, Metlika, Murska Sobota, Novo mesto, Puconci, Rogašovci, Semič, Šentjernej, Tišina, Trebnje in Turnišče dolžne zagotoviti pravico v občini naseljene romske skupnosti do enega predstavnika v občinskem svetu do rednih lokalnih volitev v letu 2002. Kljub tej obveznosti šest občin - Beltinci, Semič, Krško, Grosuplje, Šentjernej in Trebnje - ni uskladilo svojih aktov z določbo zakona. Ministrstvo za notranje zadeve bo vladi zato predlagalo, naj ustavnemu sodišču pošlje pobudo za presojo skladnosti statutov teh šestih občin z zakonom, kar naj bi vlada storila predvidoma še ta teden.
Vlado pa so prehiteli v občini Grosuplje. Na izredni seji občinskega sveta minulo sredo, na kateri naj bi uskladili občinski statut z zakonsko določbo, svetniki sprememb statuta niso izglasovali, prav tako so nasprotovali sklepoma o imenovanju občinske volilne komisije za Rome in o imenovanju posebne občinske komisije za pripravo volilnega imenika pripadnikov romske skupnosti v občini Grosuplje. Namesto tega so soglasno sprejeli sklep, da vložijo zahtevo za oceno ustavnosti sporne zakonske novele. Omenjeno zahtevo so ustavnemu sodišču posredovali v ponedeljek. Pri tem nameravajo iskati podporo tudi pri drugih "neposlušnih" občinah. Doslej jih je že podprla občina Semič.