Minister za šolstvo in predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Milan Zver se je v nastanitvenem centru v Postojni sestal z romsko družino Strojan. Mirku in Jelki je predstavil več kot pet možnih lokacij za novo nastanitev, potem ko so se morali pred tednom dni začasno preseliti iz Dečje vasi pri Ivančni Gorici.
Sestanek je za zaprtimi vrati potekal eno uro, vsi pa so o omenjenih lokacijah, ki so vse na Dolenjskem, zelo skrivnostni. Za družino naj bi bila dva predloga premestitve zagotovo sprejemljiva. Ena lokacija je v bližini Grosuplja, druga pa zunaj občine Ivančna Gorica, čeprav je družina Strojan pred sestankom zatrjevala, da ne želijo iz občine.
Romi se bodo najkasneje do naslednjega ponedeljka odločili, katera lokacija je za njih sprejemljiva. V naslednjih dneh pa si bodo omenjene lokacije tudi ogledali, nekatere tudi v prisotnosti ministra Zvera. Če ene izmed teh lokacij Romi ne bodo izbrali, bodo skušali v naslednjih dneh poiskati nove.
Zakaj so lokacije še neznane?
Morebitne lokacije o preselitvi ambruških Romov javnosti še niso znane. Po neuradnih podatkih naj bi bil vzrok za to drugi krog lokalnih volitev. Zver se o morebitnih lokacijah s tamkajšnjimi župani še ni pogovarjal. Kot razloge, zaradi katerih javnost do prihodnjega tedna ne bo izvedela nobene od možnih lokacij, je Zver navedel tudi željo, da se družina v miru odloči ter da "ne napenjamo loka pred drugim krogom volitev". Obenem je priznal, da je eden od možnih razlogov lahko tudi v tem, da ne bi vnaprej razburjali potencialnih krajanov.
Odločila se bo družina sama
Zver je povedal, da bo imela pri izbiri lokacije glavno besedo družina, imeli pa bodo na voljo nekaj dni časa, da obiščejo teren in se odločijo, katera lokacija jim najbolj ustreza. Zver si želi, da bi bili Romi z lokacijo zadovoljni, ter da bi se preselili tja, kjer bo blizu tudi šola, saj je v družini pet šoloobveznih otrok. Zver še dodaja, da morebitne lokacije javnosti ne bodo znane, vse dokler se družina ne odloči za eno izmed njih. Če se družina z današnjimi predlogi lokacij ne bo strinjala, bodo v naslednjih dneh poskušali najti nove, je še povedal Zver.
SNS poziva vlado, naj pripravi zakon
V SNS vlado pozivajo k pripravi predloga zakona o romski skupnosti, ki naj se zgleduje po predlogu, ki ga je stranka vložila decembra 2004 in ga je parlamentarna večina zavrnila. "Dejstvo je, da romska skupnost, ki se danes javnosti predstavlja kot žrtev države, sama ni bila sposobna civiliziranega vključevanja v slovenski prostor kakor tudi ne spoštovanja pravnega reda Republike Slovenije," piše v pisni poslanski pobudi vladi, ki jo je podpisal poslanec nacionalne stranke Boštjan Zagorac.
'Romi nimajo posebnih pravic ali posebnega položaja'
Predlog SNS je imel le en vsebinski člen, ki je določal, da pripadniki romske skupnosti "nimajo posebnih pravic in posebnega položaja". Tako Romi posebnega položaja in pravic, ki jim jih zagotavljajo ustava in 11 področnih zakonov, ne bi več imeli. Vlada je takrat nasprotovala "pravno nedopustnemu in nevzdržnemu" zakonu, ki je v nasprotju s slovenskim in evropskim pravnim redom. Pri glasovanju na seji DZ januarja 2005 so za predlog glasovali le poslanci SNS, vsi ostali poslanci pa so glasovali proti, zato se parlamentarna obravnava ni nadaljevala.
Vlada sicer pripravlja svoj predlog zakona o romski skupnosti, ki naj bi celostno uredil položaj in posebne pravice te skupnosti.
Forum romskih svetnikov v Ambrusu
Forum romskih občinskih svetnikov, ki se je 2. novembra sestal na ustanovni seji, bo imel svojo prvo delovno sejo v petek v Novem mestu. Obravnavali bodo predvsem prostorsko problematiko Romov v Sloveniji. Obiskali bodo tudi Ambrus v občini Ivančna Gorica in se sestali s predstavniki tamkajšnje krajevne skupnosti, je povedal predsednik foruma in romski svetnik v občini Murska Sobota Darko Rudaš.
V Ambrusu pa jih bodo predstavniki krajevne skupnosti seznanili s težavami v odnosu s tamkajšnjimi Romi. Po Rudaševem mnenju je pomembno, da so predstavniki krajevne skupnosti izrazili pripravljenost na pogovor.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.