Romske družine, ki so v šotorih taborile pred občinsko zgradbo v Ribnici, so se po sestanku z županom vrnile v svoje naselje Goriča vas. Pogovori o napeljavi vodovoda in elektrike v vas se bodo nadaljevali, prvi rezultati pa naj bi bili vidni čez dva meseca, ko naj bi romske družine po besedah župana končno dobile vodo.
Romi iz Goriče vasi pri Ribnici so pred občinsko stavbo protestno postavili šotore in od župana zahtevali boljše pogoje za življenje. Razmere v naselju Goriča vas so namreč katastrofalne, saj v njem ni ne vode ne kanalizacije, stanje pa se ne izboljšuje, so opozarjali. Od župana so zato zahtevali nadomestno lokacijo ali legalizacijo zdajšnjega naselja ter elektriko in vodo. Zatrdili so, da od svojih zahtev ne nameravajo odstopiti ter da bodo na zelenici pred občinsko stavbo vztrajali, dokler bo treba.
Župan Ribnice Jože Levstek je zatrjeval, da ne more ničesar storiti, saj naj bi bilo zemljišče, na katerem stoji naselje, v lasti Sklada kmetijskih zemljišč ter da brez soglasja okoljskega ministrstva ne more napeljati ne elektrike in ne vode. Poudaril je tudi, da je vse okoli parcel zasebna lastnina ter da bi za napeljavo elektrike in vode potrebovali tudi soglasje lastnikov. Očitno je zdaj le prišlo do soglasja.
Dogajanje v šotorih pred občinsko stavbo so vseskozi spremljali na Centru za socialno delo Ribnica. Direktorica CSD Ribnica Majda Vrh je za 24ur.com povedala, da so Romom ponudili varni dom oziroma rejništvo za otroke, vendar so jim s podpisom dokumenta zagotovili, da otroci ne bodo spali v šotorih pred občinsko zgradbo. Direktorica CSD Ribnica je takrat še zagotovila, da Romi zelo dobro skrbijo za svoje otroke, da ti niso ogroženi in ne lačni.
Protesti tudi v Kočevju?
O protestih medtem razmišljajo tudi Romi v Kočevju. Že leta namreč živijo na nelegalnem zemljišču, župan Janko Veber pa jim je obljubil, da jim bo priskrbel dve novi zemljišči, na katerih bodo uredili romski naselji. Župan je Romom zagotovil, da je zemljišče, ki naj bi bilo izven naselja Kočevje, že predvideno. Zdaj pa se je zapletlo. Na občini so sprejeli proračun za leti 2009/2010, v njem pa ta zagotovljena lokacija za Rome ni omenjena. Romom je zato prekipelo in že načrtujejo proteste, ki naj bi bili v mesecu maju.
Romska problematika
Romska problematika je v Sloveniji zelo pereč problem, na kar opozarjajo tudi dogodki iz preteklih let. Vse se je začelo v Ambrusu, ko se je romska družina Strojan, zaradi nesoglasij z drugimi prebivalci Ambrusa, preselila v postojnski center za begunce. Po več mesecih iskanja je država le našla primerno lokacijo, kjer bi družina lahko ponovno zaživela. Strojanovi so zdaj nastanjeni na lokaciji na obrobju Ljubljane, v prostorih logističnega centra Roje. Z overitvijo pogodbe so uradno postali lastniki zemljišča in objekta na Rojah v Ljubljani, država pa je v zameno dobila njihovo zemljišče v Ambrusu.
Pred nekaj dnevi pa je bilo zadovoljstvo čutiti tudi v romskem naselju Hudeja v Trebnjem, saj so tamkajšnji Romi dobili vodovod in kanalizacijo. Že lansko leto je občina naselje opremila z vodovodom, ki pa so ga priključili šele letos, ker so morali prej zgraditi še kanalizacijo. Romsko naselje Hudeja so tako komunalno opremili, občina pa je odkupila tudi zemljišča in tako v urejanje dobila precejšnjo površino šestih hektarjev. Odkupljeno zemljo bo odprodala posameznim romskim družinam, za lažji odkup pa jim bodo ponudili možnost obročnega plačevanja, družine pa bodo morale poravnati tudi komunalni prispevek, zato na občini upajo, da si bodo Romi poiskali zaposlitev in tako razbremenili socialno skrbstvo.