Zahodni Balkan je bil osrednja tema pogovora med premierjem Borutom Pahorjem in predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyjem, ki se je v Sloveniji ustavil pred krajšo balkansko turnejo, v okviru katere bo obiskal Beograd, Zagreb in Prištino.

Po ocenah slovenskega premierja še ni mogoče reči, ali gre na severu Kosova za osamljene incidente ali za konsistentno politiko. Vsekakor pa si bo Slovenija prizadevala, da bi prevladal dialog, je poudaril. V severnem delu Kosovske Mitrovice je bil sicer ranjen srbski poslanec v kosovskem parlamentu, v petek je v eksploziji v tem delu mesta umrl Srb, še 11 pa je bilo ranjenih.
Van Rompuy v regijo prihaja "s tremi sporočili, in sicer, da je prihodnost Zahodnega Balkana v evroatlantskih organizacijah, da so potrebni notranji in regionalni napori za gladko tranzicijo regije ter da so mir, stabilnost in iskanje rešitev s pogajanji ključnega pomena".
Na Brdu v torek prometni ministri
Slovenski premier in predsednik Evropskega sveta sta govorila tudi o nadaljevanju procesa Brdo, oblike regionalnega sodelovanja na Zahodnem Balkanu, ki se je začel konec marca na konferenci držav regije na Brdu pri Kranju. Van Rompuya na omenjeno konferenco ni bilo, zaradi česar je bil slovenski premier do njega in španskega predsedstva EU precej kritičen. Slovenski premier in predsednik Evropskega sveta sta nesoglasja že zgladila, Van Rompuy pa se je danes pred odhodom na Balkan ustavil v Sloveniji, ker se je želel seznaniti s slovenskimi stališči.
V okviru procesa Brdo se bodo že v torek v Zagrebu sestali prometni ministri, je napovedal Pahor. "To je optimistična perspektiva razvoja dogodkov na Zahodnem Balkanu in ji je treba slediti," je dodal. Pahor in predsednik Evropskega sveta sta se dotaknila tudi vloge Slovenije na Zahodnem Balkanu. "Slovenija bo, ne le na bilateralni ravni, temveč tudi kot članica Evropskega sveta, vedno na razpolago, da po svojih izkušnjah, znanju in zavoljo dobrih in zelo prijateljskih odnosov z vsemi voditelji Zahodnega Balkana pomaga pri razumevanju procesov, ki se odvijajo, da bi se končali z ureditvijo vprašanj po mirni poti," je dejal Pahor.
Van Rompuy pa je pozdravil prizadevanja slovenskega premiera za okrepitev sodelovanja med državami Zahodnega Balkana, ki je po njegovem prepričanju ključno za širitev. Pozdravil je tudi izid referenduma o arbitražnem sporazumu s Hrvaško. Omenjeni sporazum po njegovih besedah dokazuje, da je dvostranska vprašanja mogoče rešiti v evropskem duhu. Po Pahorjevih besedah pa rešitev vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško prinaša "olajšanje in zgled pa morda tudi zalet za druge države" v regiji, da bodo po mirni poti rešile številna odprta vprašanja.
Že na poti v Beograd
Slovenski premier je bruseljskega sogovornika seznanil z nekaterimi vprašanji, ki so še odprta v procesu pogajanj Hrvaške z EU. Upa, da bo njegov skorajšnji obisk v Dubrovniku prinesel kakšno rešitev zanje. Predsednik Evropskega sveta je iz Slovenije odpotoval v Beograd, kjer se bo srečal s srbskim predsednikom Borisom Tadićem. Še danes bo obiskal tudi Zagreb in se sestal s hrvaško premierko Jadranko Kosor ter predsednikom države Ivom Josipovićem, v torek dopoldne pa ga pričakujejo v Prištini.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.