Slovenija

Rop: Argumentov za Nato je veliko

Ljubljana, 04. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.Z./E.P.
Komentarji
0

S premierom Antonom Ropom smo se pogovarjali o morebitnem transportu ameriškega orožja čez slovensko ozemlje, o stališčih Slovenije glede reševanja iraške krize ter o referendumih o vstopu Slovenije v EU in zvezo Nato ter njegovi vlogi v svetu.

Kaže, da ZDA s prošnjo za transport znova preverjajo, koliko smo pripravljeni sodelovati. Je to res?

Mislim, da Slovenije ni treba prav nič preverjati. Naša stališča so jasna. Nedvomno se zavzemamo za mir, vendar pa tudi za ukrepe, ki naj bi se in se po moji oceni tudi morajo izvajati preko odločitev Varnostnega sveta ZN. V tem kontekstu je za nas zelo pomembna seja varnostnega sveta, ki se začne konec tedna, in nenazadnje tudi mednarodne okoliščine, v katerih se nahajamo (vse, kar se dogaja v Turčiji…). Zato ni razloga, da bi hiteli, dobro bomo razmislili in pogledali, kaj se dogaja po svetu in se jasno odločili.

Kaj pa boste storili v primeru, da varnostni svet ne bo dal zelene luči za napad na Irak, kar se bo verjetno zgodilo? Boste v tem primeru dovolili prevoz ameriškega orožja?

Mislim, da je potrebno zelo skrbno spremljati sejo varnostnega sveta ter, kako se bodo posamezne države odločile. Mi seveda upamo in trdno verjamemo, da bo na koncu vendarle prišlo do rešitve preko varnostnega sveta.

Kaj pa, če se to ne bo zgodilo?

Potem bomo tehtno razmislili in ukrepali ter o tem seznanili javnost.

Pri napovedih izida referenduma o Natu ste precej samozavestni. Se vam ne zdi, da lahko ameriško vztrajanje pri napadu na Irak in njihovi pritiski na ostale države, tudi na Slovenijo, da jih pri tem podprejo, pretehtajo pri referendumski odločitvi na stran nasprotnikov Nata?

Moja ocena je, da se je po sprejetju ustavnih sprememb sprostil čas za diskusijo o razlogih za vstop v EU in zvezo Nato. Zveza Nato se temeljito preoblikuje in temelji na demokratičnih principih. Način funkcioniranja zveze Nato kaže, da je ne glede na to, kaj se bo dogajalo v zvezi z iraško krizo, popolnoma jasno, da v primeru napada na Irak, zveza Nato ne bo sodelovala. Tudi v zvezi Nato so različni pogledi na reševanje iraške krize, znotraj tega prostora pa lahko najdemo prostor za Slovenijo oziroma prostor za večjo varnost v Sloveniji. Tisto, kar si želimo, je dolgoročna zagotovitev vključitve Slovenije v kolektivno varnost znotraj Nata.

Pred referendumom napovedujete propagandno kampanjo, v kateri naj bi ugledni politiki slovensko javnost prepričali, naj glasujejo za Nato. Kateri so tisti novi argumenti, s katerimi naj bi tako rekoč zadnji trenutek prepričali skeptično javnost, ki je doslej niste uspeli prepričati?

Ne gre za klasično kampanjo, gre predvsem za poglobljeno razpravo in diskusijo, ki jo želimo vršiti v Sloveniji. V zadnjih dneh in tednih smo bili priča številnim konfliktom, politizaciji referendumov… Zdaj so se nam odprla vrata za argumentirano diskusijo, zato bomo to diskusijo poglobili, pripravili bomo okrogle mize po celi Sloveniji, na katere bomo povabili najuglednejše slovenske politike in najuglednejše politike iz sveta in Evrope. Verjamem, da so ti z argumenti in dejstvi sposobni prepričati slovensko javnost. Slovenijo bo med drugim obiskal Joschka Fischer, ugleden zunanji minister in bivši mirovnik, ki je zelo znan po svojih stališčih. Prepričan sem, da mu boste v medijih dali dovolj prostora, da bo slovenski javnosti lahko pojasnil, zakaj je smiselno, da so Nemčija, Belgija in Francija v zvezi Nato in, kako lahko Slovenija na ta način sokreira svetovno varnostno politiko, če je v zvezi Nato, če ni izključena iz svetovne politike in se na ta način onemogoči, da ne bi bila enakopraven partner. Mislim, da je argumentov zelo veliko. Če bo diskusija strpna in argumentirana, verjamem, da se bodo Slovenke in Slovenci pravilno odločili. Odločili se bodo za Nato in EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.