Slovenija

Rop išče nove ministre

Ljubljana, 06. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Premier Rop je po sestanku koalicije sporočil, da so že stekli pogovori s kandidati za nove ministre, ki bodo nadomestili ministre iz SLS.

(Foto: Dare Čekeliš)
(Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Po zagotovilih Antona Ropa bo šlo predvsem za nestrankarske, strokovne kandidate, ki bodo pripravljeni čim prej zasesti prometni, kmetijski in pravosodni resor. "Nobena od strank ne želi, ne namerava in ne bo predlagala svojih strankarskih kandidatov. Naš osnovni cilj je predvsem ta, da vlada v polni meri in čim bolj učinkovito deluje." Rop je še napovedal, da bo v kratkem sklical vrh koalicije, na katerem bo predstavil kandidate za ministre. Visoki predstavniki treh strank vladne koalicije, ki ima po novem v parlamentu podporo 49 od 90 poslancev, pa bodo na sestanku določili tudi programske prioritete.

Po zakonu o vladi minister lahko odstopi, o čemer je dolžan obvestiti predsednika vlade, ta pa predsednika državnega zbora. Minister ima pravico svoj odstop tudi obrazložiti v državnem zboru. O odstopu državni zbor ne glasuje, ampak le ugotovi, da je ministru prenehala funkcija. Novemu ministru morajo po zakonu svoj odstop ponuditi tudi državni sekretarji.

Rop je sicer dal ministrom SLS čas za še en razmislek glede odstopa, vendar pričakuje, da bodo ravnali v skladu s ponedeljkovim sporočilom s seje izvršilnega odbora SLS, ki je po zagotovilu predsednika stranke Janeza Podobnika soglasno podprl popoln umik SLS iz vlade in koalicije. Rop zato želi v najkrajšem možnem času predlagati kandidate za nove ministre, vendar o imenih po sestanku vrha koalicije ni želel govoriti. Premier si želi, da bi vseh novih pet ministrov v vladi (poleg že znanih kandidatov za gospodarski in evropski resor) državni zbor imenoval na isti seji, kar je po njegovi oceni mogoče izpeljati do 1. maja.

Čeprav Rop ni želel govoriti o naslednikih ministrov SLS, pa se je na pogovorih že zvrstila četa imen. Glede na to, da je bil minister But predlagan za evroposlanca, je njegove možne naslednike premier najbrž že imel v rokavu. Vendar gre za zahteven resor, tako je po naših informacijah Emil Erjavec z Biotehniške fakultete mesto danes že zavrnil. Možno je tudi, da bomo dobili ministrico in to za pravosodje. Nekateri omenjajo poslanko Irmo Pavlinič Kreps. Sicer pa se pri možnosti novega ministra za promet omenja tudi ta, da bi resor začasno vodil Pavle Gantar, ki je nekoč že vodil prometno ministrstvo.

V SLS si medtem prizadevajo, da bi ministri Ivan Bizjak, Franci But in Jakob Presečnik podali odstopno izjavo skupaj, predvidoma v sredo, in tako javno demonstrirali potezo ljudske stranke na odziv Ropove odločitve, da SLS ne bo več v koaliciji, bodo pa ministri še v vladi do parlamentarnih volitev. V SLS tudi menijo, da je bila odločitev ministrov logična, saj bi sicer lahko dobil težo večkrat ponovljeni očitek stranki, da sedi na dveh stolih.

Odzivi na napovedan odstop ministrov SLS

Premier Rop obžaluje odločitev SLS. Pojasnil je tudi, da je s predsednikom SLS Janezom Podobnikom pred glasovanjem o ministru Radu Bohincu opravil več pogovorov. "Želeli smo, da bi SLS ostala v koaliciji." Toda v tem primeru je treba spoštovati koalicijsko pogodbo in prevzeti politično odgovornost tudi za odločitve, ki niso tako zelo prijetne, je še dejal Rop.

Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je ocenil, da je napovedani odstop treh ministrov predvolilna in nedržavotvorna poteza. Potrč je izrazil pričakovanje, da bodo ministri SLS vsaj do vstopa Slovenije v Evropsko unijo opravljali svoje delo, in ocenil, da je to pomembnejše kot takojšnje iskanje novih ministrov. Vodja poslancev združene liste je še dejal, da obstaja tudi možnost drugačne odločitve ministrov ljudske stranke, saj ne bi bilo prvič, da bi si SLS premislila.

Tudi predsednik DeSUS Anton Rous je ocenil, da v SLS ne bodo uresničili napovedi ministrov za pravosodje, kmetijstvo in promet, Ivana Bizjaka, Franca Buta in Jakoba Presečnika. Rous je potezo SLS označil kot pričakovano in dodal, da glede tega "ni potrebno zganjati cirkusa". Po njegovih besedah je bila SLS že doslej zelo nezanesljiva koalicijska partnerica, s katero se je bilo težko usklajevati.

Predsednik ZLSD Borut Pahor pa je ocenil, da se na nek način ponavlja situacija iz leta 2000, ko je SLS prav tako izstopila iz koalicije in je bila nato oblikovana Bajukova vlada. Vendar tokrat ZLSD zagotavlja stabilnost koalicije, tako da ne bo prišlo do krize vlade, ki bo mandat izpeljala do jesenskih volitev. "Vsekakor se moramo ukvarjati z aktualnimi vprašanji, ki so pomembna za prihodnost Slovenije ob vstopu v Nato in EU, razvrstiti prioritete in dokončati svoje naloge," je povedal Pahor.

Janša: Ali vlada brez tretjine ministrov lahko uspešno deluje?

Janša: Vladna koalicija razpada
Janša: Vladna koalicija razpada FOTO: POP TV

Predsednik SDS Janez Janša je po najavljenem odstopu treh ministrov iz vrst SLS izrazil prepričanje, da je vladna koalicija v krizi. Čeprav ima vladna koalicija matematično večino, s katero lahko nadomestijo ministre, Janša dvomi, da so sposobni opravljati naloge pred in ob vstopu v Evropsko unijo. Še posebej ob upoštevanju dejstva, da vlada trenutno deluje brez kar petih ministrov - kar je več kot tretjina vlade - in to na področjih, ki so "nevralgična". Pred časom sta namreč odstopila tudi ministra za gospodarstvo in evropske zadeve. Janša zato meni, da bi bilo treba vladi "skrajšati muke" in - najbolje skupaj z volitvami za evroposlance - razpisati predčasne volitve v DZ.

Na vprašanje, ali bodo SLS sprejeli v svojo koalicijo, je Janša odvrnil, da se o tem še niso pogovarjali, saj niti še ni jasno, kakšna bo končna odločitev ministrov oziroma poslancev SLS. V vsakem primeru bomo nekaj časa počakali s kakršnokoli potezo, "lakmusov papir" načelnosti te stranke pa bo podpora oziroma nepodpora predlogom ustavnih sprememb v zvezi s pokrajinami, omejitve referendumske iniciative in imenovanja sodnikov za poskusni petletni mandat, pravi Janša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.