
Med Slovenijo in Kitajsko obstajajo številne možnosti za izboljšanje gospodarskega sodelovanja in obe državi sta za to zainteresirani. Kitajska stran je zlasti izrazila zanimanje za sodelovanje pri tehnološko bolj razvitih projektih, je po srečanju s kitajskim kolegom Wen Jiabaom v Pekingu povedal slovenski premier Anton Rop. Kitajsko stran je zelo zanimalo tudi to, kako je Slovenija izvedla tranzicijo v tržno gospodarstvo, premiera pa sta govorila še o širitvi Evropske unije ter sodelovanju med EU in Kitajsko.
Na vprašanje, ali je slovenska stran danes odprla tudi vprašanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem, je Rop odgovoril pritrdilno. Ob tem je slovenski premier, kot je pojasnil, v pogovoru s kitajskim kolegom tudi poudaril, da Slovenija podpira dialog o spoštovanju človekovih pravic med Kitajsko in EU.
Pomočnik kitajskega zunanjega ministra Li Hui je v ločeni izjavi za javnost pozdravil slovensko podporo politiki ene Kitajske in poudaril interes za nadaljevanje dobrih političnih in gospodarskih odnosov med državama. Poleg Amnestyja International Slovenije in Društva za podporo Tibetu je tudi poslanska skupina SDS pozvala slovenskega premiera, naj ob svojem obisku opozori kitajske oblasti na nekatere hude in zaskrbljujoče probleme s področja človekovih pravic v njihovi državi in na njihov odnos do Tibeta.
Predsednika vlade spremljajo ministrica za gospodarstvo Tea Petrin, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin, ki je poudaril, da Kitajska za nas postaja vse bolj pomemeben gospodarska partnerica. Na vzhod je odpotoval tudi podpredsednik GZS Cveto Stantič in številni drugi gospodarstveniki.

Po ogledu Kitajskega zidu je Ropa z vojaškimi častmi sprejel kitajski kolega Wen Jiabao. Sprejem je potekal v Veliki palači ljudstva na zahodnem robu Trga nebeškega miru, ki sicer gosti letna zasedanja vsekitajskega ljudskega kongresa in zasedanja centralnega komiteja komunistične partije. Po pogovorih obeh delegacij bo kitajski premier gosta iz Slovenije počastil še s slovesno večerjo.
V četrtek ga poleg poslovne konference v Pekingu čakajo pogovori s kitajskim državnim in partijskim voditeljem Hu Jintaom ter predsednikom parlamenta Wu Bangguojem. V petek bo slovenska delegacija obiskala Šanghaj, v soboto pa si bo premier ogledal znamenite glinene vojščake v Xianu in se srečal z guvernerjem province Shaanxi.
Slovenska stran od obiska pričakuje potrditev dobrih odnosov med državama, premier Rop pa bo kitajskega kolega Wena povabil na obisk v Slovenijo. Glavne teme pogovorov naj bi bile poleg dvostranskih političnih odnosov krepitev gospodarskega sodelovanja in razmere v svetu. Rop bo sogovornikom predstavil slovensko približevanje Evropski uniji in zvezi Nato, kitajsko stran pa zanima tudi, kako je Slovenija izvedla proces tranzicije. Ob obisku bosta državi podpisali program medvladnega sodelovanja v kulturi, znanosti in izobraževanja za obdobje 2004-2007, v Šanghaju pa bodo v petek odprli skupno razstavo slovenskih in kitajskih sodobnih umetnikov.