"Mi smo se o tem pripravljeni pogovarjati, a tudi o tem, kaj naj bo osnova takšne arbitraže," je danes v Ljubljani na posvetu slovenskih veleposlanikov, akreditiranih v državah članicah Evropske unije in državah pristopnicah, poudaril premier Anton Rop. Dodal je, da bo osnova tudi sporazum o meji, ki sta ga junija 2001 sklenila tedanja premiera Janez Drnovšek in Ivica Račan, in ki bi ga radi nekateri zignorirali in pozabili. Rop je izrazil prepričanje, da lahko Ljubljana in Zagreb sočasno rešujeta več odprtih vprašanj - denimo glede namere Hrvaške o razglasitvi izljučne gospodarske cone (EEZ) v Jadranskem morju ter o meji. "Problemov ni moč rešiti čez noč, temveč znotraj širšega konteksta izvajanja politik EU," je še dodal premier.
Za Slovenijo je parafirani sporazum o meji s Hrvaško, ki pa nato ni bil ratificiran, bil in vedno bo podlaga za dogovarjanja o meji, je bil še odločen premier. Rop je obenem poudaril, da si Slovenija želi dobrih odnosov s Hrvaško. "Takšne odnose že imamo na mnogih področjih, denimo na gospodarskem, in jih lahko še razvijamo," je dejal. Obenem je priznal, da obstajajo tudi odprta dvostranska vprašanja, ki so težka in jih državi že dolgo rešujeta, prepričan pa je, da bo moč večino teh vprašanj bistveno enostavneje reševati po vstopu Hrvaške v EU. "Zato se bo Slovenija zavzemala, da Hrvaška čimprej vstopi v EU in jo bo pri tem podpirala. To govorimo ne glede na težave, ki trenutno obstajajo med državama," je še pristavil Rop.
Med odprtimi vprašanji je Rop posebej izpostavil najnovejši spor med Ljubljano in Zagrebom glede namere slednjega o razglasitvi EEZ v Jadranskem morju. Pri tem je poudaril, da mora biti odločitev sprejeta na podlagi dogovarjanj in iskanja skupnih rešitev. "Slovenija se je pripravljena pogovarjati s Hrvaško tako o ribolovnih kot o ekoloških conah," saj se strinja, da je potrebno ustrezno zaščititi tako ribištvo kot tudi ekološke probleme v Jadranu. Je pa - tako Rop - prepričana, da je to moč urediti v sodelovanju z zainteresiranimi državami, zlasti v okviru Jadransko-jonske pobude, ki ji Ljubljana trenutno predseduje.
Sicer se bodo slovenski in hrvaški pravni strokovnjaki o EEZ pogovarjali v torek na srečanju v Šmarjeških toplicah, že danes pa je premier Rop v zvezi s sestankom napovedal, da bo slovenska stran na pogovorih predstavila ustrezne predloge. "Pozdravljamo namero Hrvaške, da bi začeli najprej razpravo o ribolovnih in ekoloških conah in nato zadeve reševali naprej. Upam, da gre res za vsebinske pobude o zaščiti Jadranskega morja," je tudi dejal premier in še izrazil upanje, da ne bo prišlo do enostranskih odločitev, saj bi te, kot je menil, poslabšale dvostranske odnose in otežile reševanje konkretnih problemov.