Slovenija

Rop: Podpisa z ZDA ne bo

Ljubljana, 13. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Premier Anton Rop je ponovil, da Slovenija ne bo podpisala sporazuma z ZDA o neizročanju ameriških državljanov Mednarodnemu kazenskemu sodišču. Na konferenci je sicer govoril o delu in načrtih vlade, glede nakupa vladnega letala pa je poudaril, da ni sodeloval na seji vlade, na kateri je padla odločitev za sporni nakup.

Anton Rop
Anton Rop FOTO: POP TV

Glede zunanjepolitičnih vprašanj je Rop ocenil še, da so bili v zadnji fazi priprav osnutka evropske ustave doseženi pozitivni premiki, pomembni tudi za Slovenijo. Glede osnutka evropske ustave je poudaril, da je skupini 16 enako mislečih srednjih in majhnih držav v konvenciji uspelo uveljaviti svoje predstave o enakopravni rotaciji predsedstva znotraj formacij sveta Evropske unije, pri čemer je bil potreben kompromis z večjimi državami, ki pa so uspele s svojim predlogom o stalnem predsedstvu sveta EU. Rop je ob tem menil, da gre za relativno dober kompromis, še posebej če ga gledamo v luči dejstva, da se do leta 2009 v primerjavi z ureditvijo, zapisano v Pogodbi iz Nice, ne bo spremenila vloga in število komisarjev, prav tako pa se bo ohranila sestava Evropskega parlamenta. Predsednik vlade je tudi dejal, da si bo vlada prizadevala evropsko zakonodajo sprejeti do maja 2004, glede napovedanega 1,3-odstotnega primanjkljaja v proračunu pa je menil, da je mnogo nižji od tistih, ki jih imajo nekatere države članice unije in večina pristopnic.

V ponedeljek sestanek koalicije

Predsednik vlade je danes napovedal, da se bo v ponedeljek na rednem delovnem srečanju sestal s predsedniki in vodji poslanskih skupin koalicije, vendar o morebitni rekonstrukciji vlade ne bodo govorili.

Po njegovih besedah bo kolegom predstavil svoje videnje prednostnih nalog vlade in koalicije do konca mandata, in sicer glede rebalansa letošnjega in proračuna za prihodnje leto, zaščite šibkejših slojev prebivalstva, spodbujanja konkurenčnosti in gospodarske rasti ter dokončne uskladitve evropske zakonodaje.

Rop je ponovil, da so analize pokazale na pomanjkljivosti na nekaterih resorjih, vendar ni želel navesti, za katera ministrstva gre. Z ministri potekajo intenzivni pogovori o temeljnih programskih izhodiščih vlade in o realnosti zastavljenih rokov, Rop pa bo vztrajal, da morajo biti ključni projekti izpeljani pred vstopom Slovenije v Evropsko unijo. Še pred parlamentarnimi počitnicami premier pričakuje tudi koalicijski sestanek vodstev in poslancev koalicije, na katerem naj bi razpravljali o omenjenih temah.

Rop je sicer pred dnevi potrdil možnost zamenjave nekaterih ministrov, a še ni želel govoriti o konkretnih zamenjavah. V javnosti so se kot možne "žrtve" rekonstrukcije vlade omenjali zunanji minister Dimitrij Rupel, notranji minister Rado Bohinc in prometni minister Jakob Presečnik, ki naj bi ga na tem mestu zamenjal kmetijski minister Franc But. Predstavniki združene liste in ljudske stranke so v odzivu na te informacije odgovorili, da ne vidijo razlogov za zamenjave njihovih ministrov.

Glede prednostnih nalog vlade je Rop dejal, da bodo vztrajali pri oceni o okrog triodstotni gospodarski rasti kljub pesimističnim ocenam o evropski gospodarski rasti. V letošnjem rebalansu proračuna, o katerem bo prihodnji teden govora v državnem zboru, ni bistvenih znižanj sredstev za investicije in za ključne vladne projekte, kot sta med drugim avtocestni križ in zdravstvena reforma. Glede plačne politike je premier povedal, da je ključno zmanjšanje inflacijskih pritiskov, toda ne na račun najšibkejših slojev prebivalstva.

Rop upa, da bo v ponedeljek s sindikati javnega sektorja dosežen dogovor glede zamenjave povišanja avgustovskih plač z zagotovitvijo premij pokojninskega zavarovanja za zaposlene v javnem sektorju. Enak znesek premij za vse zaposlene pomeni, da bodo tisti z nižjimi dohodki dobili več, je poudaril Rop, kritične odzive sindikatov na vladne predloge pa je označil kot konstruktivne. Premier je dodal, da je predstavnikom Gospodarske zbornice Slovenije predlagal, da tudi zasebni sektor razmisli o zamrznitvah plač, ki so vezane na individualne pripombe. Rop je dejal, da je vlada na svojem področju poskrbela za zamrznitev plač, poslanci pa so prav tako pripravljeni na ta korak. Rop je tudi predstavnike sodstva na nedavnem sestanku prosil, da razmislijo o tem koraku, vendar gre za odločitev te veje oblasti.

Rop zaupa Bandlju

Na vprašanje glede morebitne odgovornosti za nakup vladnega letala je ministrski predsednik ponovil, da je šlo za odločitev prejšnje vlade in da se je njegova vlada v okviru varčevalnih ukrepov soglasno odločila za nadaljnjo uporabo starega letala, ki je eno od najslabših letal v primerjavi z letali ostalih evropskih vlad. Na vprašanje, ali generalni sekretar vlade Mirko Bandelj še naprej uživa njegovo zaupanje, je Rop odgovoril, da ni nikoli izjavil, da Bandelj ne uživa njegovega zaupanja. Bandelj je bil sicer predsednik komisije, ki je predlagala novo letalo. Rop je še poudaril, da ni sodeloval na seji vlade, na kateri je padla odločitev za nakup letala.

Rop upa, da bo Golobič ostal v politiki

Gregor Golobič
Gregor Golobič FOTO: POP TV

Drugo "kadrovsko" vprašanje novinarjev se je nanašalo na stanovanje predsednika sveta LDS Gregorja Golobiča. Vladni urad za preprečevanje korupcije je namreč ugotovil, da pri dodelitvi stanovanja ni bilo nezakonitosti, vendar je šlo za siromašenje javnega dobra. Rop je dejal, da je šlo za odločitve vlade v začetku devetdesetih let, sicer pa je sedanja vlada uradu zagotovila vse potrebne podatke za preučitev primera. Predsednik LDS sicer glede tega vprašanja "ne vidi problemov", prav pa je, da se pogleda, če se je zgodila kakšna nepravilnost. Glede Golobiča Rop "upa in verjame", da se ne bo umaknil iz stranke, "seveda pa je povsem razumljivo, da razmišlja o svojih dodatnih aktivnostih. Če se bo zaposlil v zasebnem sektorju, še vedno računam, da bo aktiven v stranki in da bo z nami sokreiral politiko stranke".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10