Za Slovenijo so vrata v Romuniji odprta praktično na vseh ravneh, tako pri tujih neposrednih vlaganjih kot tudi pri javnih delih, še posebej za gradbena podjetja in podjetja, ki bi vlagala v razvoj infrastrukture, je dejal Rop. Dodal je, da "so slovenska podjetja že v Romuniji, možnosti pa obstajajo tudi za slovensko trgovino".
Kot je povedal Rop, trgovinska menjava med državama raste, čeprav je v absolutnem smislu še vedno nizka. Pojasnil je, da se kaže veliko možnosti za izboljšanje, še posebej v zadnjih letih, ko Romunija beleži konstantno gospodarsko rast. Danes je bilo govora o možnostih skupnega vlaganja in prevzemanja nekaterih trgovinskih mrež, pa tudi nekaterih drugih romunskih podjetij, ki so v lasti romunskih investicijskih skladov, je še dejal premier. Po njegovih besedah romunska stran vidi veliko možnosti za sodelovanje s slovenskimi podjetji in investicijskimi skladi. Slovenska in romunska stran sta se tudi dogovorili, da bosta povezali nekatera podjetja in svetovalce za gospodarsko področje iz obeh držav.
Strani sta spregovorili tudi o vstopanju Romunije v EU. Državo je Evropska komisija v svojem zadnjem poročilu o napredku ocenila kot problematično predvsem zaradi korupcije in težav s pravosodjem. Vendar, tako Rop, zadnje čase iz Bruslja prihajajo pohvalne besede.
Prav o težavah v pravosodju je popoldne Rop spregovoril s predsednikom predstavniškega doma romunskega parlamenta Valerjem Dorneanujem ter s predsednikom senata Nicolaejem Vacaroiujem. Oba sta v pogovorih poudarila predvsem pripravljenost obeh teles za pospešeno sprejemanje evropske zakonodaje, ki naj bi zagotovila ustrezno neodvisnost pravosodja od izvršne in zakonodajne oblasti.
Dopoldne se je Rop že srečal z gostiteljem, romunskim premierom Adrianom Nastasejem in s predsednikom Ionom Iliescujem, položil pa je tudi venec ob spomeniku neznanega junaka.
Premiera v Bukarešti spremlja minister za evropske zadeve Milan M. Cvikl, ki se je sestal z romunskim ministrom za evropske integracije Alexandrujem Farkasem.