Kot je povedal Rop, se je za Potočnika odločil po "daljših in več posvetovanjih v različnih krogih, tako s strokovnjaki kot tudi s politiki. "Pogovoril sem se s Janezom Potočnikom, dvakrat sem o njem opravil poseben pogovor tudi s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem in na osnovi pogovora, ki sva ga imela še v torek, sem se odločil, da danes tudi uradno objavim, da je Janez Potočnik kandidat za evropskega komisarja," je dejal premier.
Kot je še pojasnil Rop, je danes dopoldne o svojem predlogu pisno obvestil predsednika države Janeza Drnovška, predsednika državnega zbora Boruta Pahorja, predsednika odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelka Kacina ter predsednike vseh parlamentarnih strank. Rop v pismu predlaga, da OZP Potočnika "zasliši" prihodnji teden in nato zavzame ustrezno stališče, vlada pa naj bi o Potočnikovi kandidaturi odločala prihodnji četrtek. "Tako bodo imeli vsi dovolj priložnosti, da bodo komentirali ta predlog, obrazložili glas za ali proti. Sam ocenjujem, da je Potočnik ustrezen, najboljši in najbolj kompetenten možen kandidat za evropskega komisarja iz Slovenije," dodaja Rop.
O tem, kdo bo novi minister za evropske zadeve, če bo Janez Potočnik potrjen za evropskega komisarja, pa premier Rop ni žele govoriti, saj naj bi bilo o tem še preuranjeno razpravljati.
Potočnik: Kandidatura tudi priznanje za opravljeno delo
Potočnik je dejal, da imenovanje za kandidata za položaj evropskega komisarja s strani predsednika vlade Antona Ropa vidi kot priznanje za doslej opravljeno delo, "ne le lastno, ampak vseh tistih, ki so v minulih letih delali na vključevanju Slovenije v EU in bili vpeti v proces pristopnih pogajanj". "Delo na Evropski komisiji vidim kot strokovno izjemno zahteven izziv, ki se ga težko odkloni", pa tudi kot "nadaljevanje poti in dela v zadnjih letih", je tudi povedal minister.
Potočnik je sicer opozoril, da gre le za kandidaturo, saj mora biti premierov predlog sprejemljiv za predsednika Evropske komisije Romana Prodija, nato pa mora biti potrjen tako s strani Sveta EU kot Evropskega parlamenta. Sicer gre za kandidaturo za komisarski položaj v obdobju od 1. maja 2004, dne slovenskega vstopa v EU, do 1. novembra 2004, ko poteče mandat Prodijevi ekipi. S tega vidika v tem prvem obdobju po Potočnikovem mnenju beseda o komisarskih resorjih ni tako pomembna, kot bo pomembna v prihodnji bruseljski ekipi. Zdaj je predvsem pomembno, da ima slovenski komisar enake pravice (polno glasovalno pravico) kot komisarji ostalih članic.
Glede možnosti, da bo, seveda če bo njegova kandidatura s strani EU potrjena, postal tudi kandidat za člana prihodnje Evropske komisije, torej za člana bruseljske ekipe s polnim petletnim mandatom, je Potočnik opozoril, da kandidature ne jemlje kot avtomatizma za vnaprej, računa pa, da se s tem odpirajo tudi te možnosti. Glede prihodnosti službe vlade za evropske zadeve (SVEZ), ki jo kot minister vodi, je Potočnik menil, da je treba SVEZ v vsakem primeru nujno ohraniti, tako kot tudi vodenje službe na ministrski ravni, kar je izjemno pomembno zaradi komuniciranja in pomoči predsedniku vlade. S tega vidika je tudi pomembno, da je na čelu SVEZ strokovno močna oseba, je še dejal minister Potočnik.
Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin (LDS) meni, da je predlog premiera Antona Ropa, da za slovenskega kandidata za evropskega komisarja predlaga ministra za evropske zadeve Janeza Potočnika, "pričakovan in na mestu". Ob tem je poudaril, da se minister "seli iz sfere stroke, kakor se je predstavljal javnosti, v sfero absolutne in čiste politike. To je velik preskok."
"Kandidatura za evropskega komisarja je zanj velik izziv," je mnenja Kacin. "Ali bo on zares postal politik, pa bo pokazal čas in predvsem njegova dejanja v službi Slovenije in Evropske komisije," je še povedal Kacin.
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je ob imenovanju Potočnika povedal, da je Potočnik "dober kandidat", Ropov predlog pa "ustrezen". Potrč dodaja, da je premier Rop ZLSD obvestil o svoji izbiri, da pa se o njegovem predlogu v stranki in poslanski skupini za zdaj še niso posvetovali, je pa "prepričan, da bo ocena stranke o predlogu pozitivna". Potrč sicer meni, da je minister "Potočnik doslej opravil pomembno in uspešno delo v postopku približevanja Slovenije v EU". Na vprašanje, ali je Potočnik najboljši kandidat za položaj slovenskega komisarja, pa Potrč ni želel odgovoriti.
Predsednik SLS Janez Podobnik je ime Potočnika označil za "dobro ime", po njegovem pa bi bilo za samo "demokratično kulturo" dobro, da bi predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju predlagali več imen, med njimi vsaj eno žensko, "saj imamo v Sloveniji kandidatke, ki bi bile dobre komisarke". V SLS smo predlagali, da bi "se pri izbiri kandidata ali kandidatke za evropskega komisarja upoštevalo pravilo, da bi imenovali tri imena", je prepričan Podobnik. In če bi bila Prodiju predložena tri imena za slovenskega komisarja, bi v SLS za kandidata predlagali ministra za kmetijstvo Franca Buta. "Če bo sprejeta odločitev, da se gre naprej samo z enim kandidatom, ocenjujemo, da je ime Potočnika dobro ime, da gre za zelo sposobnega in uveljavljenega politika tudi evropskega formata, ki je zaradi vodenja pogajalske ekipe dobro seznanjen s principi delovanja EU in njenih institucij" je dodal Podobnik in potrdil, da SLS ocenjuje, da je Potočnikovo ime dober predlog.
Prvak SNS Zmago Jelinčič pa je dejal, da Potočnik "v procesu pogajanj Slovenije z EU ni naredil vsega, kar bi lahko". "Odločitev je pravzaprav zgolj v rokah predsednika vlade," je povedal in dodal, da si bo Potočnik lahko v prihodnje vse morebitne pozitivne premike štel v dobro, prav tako pa tudi vse verjetne negativne premike. Po njegovem je dostikrat podlegel evropskim pritiskom, včasih pa tudi "namišljeni veličini evropskih politikov in politikantov. Dostikrat so se evropski politiki do Slovenije obnašali kot popolni analfabeti, ki ne poznajo zgodovine, mentalitete ljudi in tudi ne povezav z republikami nekdanje Jugoslavije," je dejal.
Prvak SDS Janez Janša je ob imenovanju ministra za evropske zadeve Janeza Potočnika za kandidata za evropskega komisarja dejal, da Potočniku v SDS nimajo kaj očitati, vendar so od premiera Antona Ropa pričakovali širši izbor kandidatov. Postopek imenovanja po Janševem mnenju ni bil korekten, imenovanje Potočnika, ki ni član Liberalne demokracije Slovenije, pa kaže na to, da v LDS ne premorejo kadrov, ki bi bili sprejemljivi za EU.
Poslanca SDS in podpredsednika državnega zbora Mihe Brejca izbira premiera Ropa ni presenetila. Brejc pa je ob tem opozoril, da gre pri imenovanju zgolj enega kandidata za še en dokaz arogantnega obnašanja vlade. Brejc je ob vprašanju Potočnikove strokovne usposobljenosti poudaril, da komisija ni strokovno, ampak politično telo. V njej sedijo pripadniki političnih strank in Brejc se sprašuje, kako se bo Potočnik, ki ni član nobene politične stranke, znašel v takšni instituciji. V strokovno usposobljenost Potočnika Brejc ne dvomi, vendar pa je - tako Brejc - pomembno tudi vprašanje njegove politične usposobljenosti.
Poslanec in vodja poslanske skupine SMS Igor Štemberger je v odzivu na imenovanje Potočnika dejal, da so z Ropovo izbiro zadovoljni, glede postopka in načina imenovanja pa Štemberger nima veliko pripomb. Po njegovem mnenju namreč v Sloveniji razen Potočnika ni nobenega primernega kandidata za evropskega komisarja.
Fouere pozdravil Potočnikovo kandidaturo
"Navdušen sem nad novico in menim, da je to prava odločitev," je premierovo odločitev komentiral vodja delegacije Evropske komisije v Ljubljani Erwan Fouere. "Minister Potočnik je po mojem mnenju pravi Evropejec v vseh pomenih besede. Ima znanje, strokovnost in zelo močnega evropskega duha, s čimer odraža tudi duha, s katerim se je Slovenija pogajala za članstvo v EU."
"Mislim, da je to odlična novica tudi za prihodnjo Evropsko komisijo. Potočnik bo nedvomno okrepil tako ugled kot moč Evropske komisije v razširjeni EU," je bil prepričan Fouere, ki ne dvomi, da je premier Rop v postopku izbire upošteval postopek, kakršnega je zahteval predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Tako tudi ne vidi nikakršnih težav v odločitvi, da bo predlagani slovenski kandidat samo eden, ne pa trije, kakor je sicer tudi svetoval Prodi.