Rop je hkrati izrazil obžalovanje, da predstavniki nekaterih sindikatov še vedno nasprotujejo sklenjenemu dogovoru o aneksu h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti ter o višini in načinu uskladitve osnovnih plač in višini regresa za letni dopust za leti 2004 in 2005.
Poudaril je, da vlada nikakor ni želela omejevati njihovega sodelovanja v pogajanjih. Premier je izpostavil povečano učinkovitost vlade v zadnjih treh mesecih, kar po njegovem mnenju navdaja z optimizmom pred delom, ki jo čaka v prihodnje.
Premier je napovedal zahtevno diskusijo o zdravstveni reformi in izrazil pripravljenost na to, da bi se pogovorili s tistimi, ki imajo pripombe, in predlog reforme še izboljšali. Pomembno pa je, kot je dejal, da so v ospredju tista poglavja, ki zadevajo boljšo dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev ter racionalizacijo v zdravstvu.
Na vprašanje o pobudi za razpravo o verouku v šoli je bil premier odločen. Po njegovih besedah je stališče vlade, da v Sloveniji v šolah verouka ne bo, zato to vprašanje ne more biti "predmet posebnih pogovorov". V zvezi z novim vladnim letalom je ponovil stališče vlade, da ga bodo v najkrajšem času dali v zakup. Glede pobude opozicije, da bi vlada na posebni seji razpravljala o razraščanju korupcije in nepotizma, pa je menil, da tovrstne diskusije ne smejo biti populistične, temveč morajo biti povezane s konkretnimi sistemskimi ukrepi. Vlada je že sprejela protikorupcijski zakon za obravnavo v državnem zboru in izhodišča za nacionalni program za preprečevanje korupcije ter strategijo obvladovanja gospodarske kriminalitete, je spomnil.
Vlada je v zadnjih treh mesecih skupaj pripravila in sprejela 48 zakonov, medtem ko jih je v prvih štirih mesecih letos še 38, je še povedal Rop. Predvsem ga po njegovih besedah veseli, da je med novimi zakonskimi predlogi kar nekaj projektov iz programa za učinkovit vstop Slovenije v Evropsko unijo. Po Ropovih besedah to dokazuje bistveno povečanje intenzivnosti in učinkovitosti dela vlade, kar ga navdaja z optimizmom. S takšnim tempom namerava vlada delo nadaljevati tudi po počitnicah, torej v drugi polovici avgusta.
Za rešitev problemov s Hrvaško počakati na čas po volitvah
Rop govoril tudi o reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško. V fazi pred volitvami v obeh državah je težko pričakovati, da bi lahko našli rešitev za te probleme, je premier odgovoril na vprašanje, ali gre v bližnji prihodnosti pričakovati kakšne pobude v zvezi s tem. "Strinjam se, da bo verjetno potrebno počakati še en krog volitev v obeh državah ter se nato znova usesti in skušati najti kompromis. Brez kompromisa ne verjamem, da bo moč najti rešitve," je dejal premier.
Rešitev glede hrvaških varčevalcev, ki bi temeljila na kompromisu, torej na račun enih in drugih davkoplačevalcev, pa je seveda zelo težka in politično težko sprejemljiva, je opozoril Rop. Ponovil je, da slovensko stališče do reševanja tega problema ostaja nespremenjeno, spomnil pa je na nekatere predloge, zlasti v kontekstu terjatev zagrebške podružnice LB. Kot je dejal, bi ti predlogi brez obremenitve enih in drugih davkoplačevalcev rešili kar nekaj teh problemov, vendar ne v celoti, in prav to je v tej fazi projekt ustavilo, je pojasnil.
Skoraj pred natanko letom dni je v odnosih S Hrvaško močno zaškripalo tudi zaradi ribiških incidentov. Na vprašanje, ali je začasni ribolovni režim zadostna garancija, da se letos kaj podobnega ne bo ponovilo, je Rop odgovoril, da ne pričakuje posebnih problemov. "Smo v dokaj rednih stikih s hrvaško vlado in menim, da trenutno ni posebnih napetosti ter da lahko ta režim še naprej uspešno deluje," je dejal.
Korenita davčna reforma
Davčna reforma prinaša največ sprememb prebivalstvu in to bistveno več kot samemu gospodarstvu, saj gre na področju dohodnine in premoženja za korenito reformo, ki v obdavčevanje vpeljuje evropske principe. Po četrtkovi predstavitvi temeljnih izhodišč davčne reforme finančnega ministrstva "je stekla diskusija, ki je pričakovana in jo je treba upoštevati v tisti meri, ki še zagotavlja pripravo in spremembo nujnih davčnih sprememb", je na novinarski konferenci med drugim dejal premier Anton Rop.
Gre za občutljivo reformo, saj posega na področje mnogih (vplivnih) interesnih skupin, ki so kreatorji javnega mnenja, po drugi strani pa posega na področje plačnega oz. prihodkovnega položaja posameznega državljana. "Dogovorili smo se, da bodo septembra opravljene diskusije znotraj koalicije, k pogovorom pa bodo povabljene tudi posamezne interesne skupine ter posamezniki iz prakse in strokovne javnosti," je dodal Rop.
Po Ropovih besedah bosta dohodninski davek in davek na nepremičnine na gospodarstvo vplivala posredno. Davek na dobiček pa bo imel na gospodarstvo večji vpliv, saj bo po Ropovi oceni selekcioniral davčne olajšave. Premier je izrazil pričakovanje, da bodo diskusije o davčni reformi v jeseni potekale še mesec, dva, nato pa bodo zakone poslali v državni zbor.
Rop je med drugim spomnil, da je vlada na četrtkovi seji sprejela program za učinkovit vstop v EU, osnutek proračunskega memoranduma za leti 2004 in 2005, ki je osnova za pripravo spremembe državnega proračuna za leto 2004 in predloga proračuna za leto 2005, ter novelo zakona o prevzemih. Slednji je po Ropovih besedah v pomembnem delu eden od elementov programa vlade ter med drugim povečuje transparentnost poslovanja z delnicami in pristojnosti agencije za trg vrednostnih papirjev.