Na današnjem srečanju s člani upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je premier Anton Rop spregovoril tudi o sklenjenem dogovoru s sindikati v javnem sektorju, kar je po njegovem mnenju velik korak naprej. Ta dogovor pa mora imeti odmev tudi v zasebnem sektorju, zato bi morali socialni partnerji v tem sektorju septembra doseči dogovor, ki bi med drugim določal minimalno plačo, pa tudi maksimalno, pri čemer bo potrebno upoštevati značilnosti podjetij oziroma panog, v katerih delujejo.

"Z vladnim programom za učinkovit vstop Slovenije v EU želimo skupaj z gospodarstvom obdržati visoko gospodarsko rast - ta naj bi bila relativno vsaj dvakrat višja od povprečja držav EU - ter naložbeno raven, znižati inflacijo in povečati konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Program pa predvideva tudi ohranjanje sedanjega obsega socialnih pravic. Če programa ne bomo speljali, lahko zabredemo v težave že takoj ob vstopu v unijo, saj na vstop ne bomo pripravljeni, kasneje pa se lahko pojavijo še večje težave pri vstopu v evropsko monetarno unijo, s čimer so se pred nami soočale nekatere druge države, ki so že članice EU," je dejal premier Rop.
Vladni program za učinkovit vstop v EU je sestavljen iz treh delov. V prvem delu se ukrepi nanašajo na nujno potrebno povečanje prilagodljivosti gospodarstva, da se lahko ustrezno odzove na omenjena dodatna tveganja in javnofinančne pritiske. Da bi zmanjšali tveganje iz naslova razlike med domačo in tujo inflacijo, zlasti pri izvoznikih in delovno intenzivnih dejavnostih, je treba nadaljevati s politiko boja proti inflaciji. Zato je drugi del programa usmerjen v približevanje slovenske inflacije evropski ravni, kar je pogoj za vstop v ERM 2. Tretji sklop programa pa je namenjen ukrepom za rast zaposlovanja.