"Verjetno ni za pričakovati, da bodo vsi naši argumenti takoj upoštevani, vsekakor pa upamo, da bo razgovor vplival na novo ponudbo, ki jo bo evropska komisija pripravila do začetka prihodnjega tedna in jo pogajalski skupini posredovala v torek," je po prihodu iz Bruslja povedal Rop.
Ne gre za to, da ponujen finančni paket ne bi bil sprejemljiv. Najpomembneje je, da bo Slovenija po vstopu v EU imela položaj neto plačnice. Sprejemljivejše pa bi bilo, če bi bila ponudba EU še boljša, je pojasnil minister Rop.
Rop je komisarki predstavil argumente za dodatne zahteve v zvezi s proračunskimi transferji, ki so po mnenju slovenske strani povsem upravičene. Tako je med drugim predstavil slovensko razlago izračunov višine predpristopne pomoči in tudi vplačil Slovenije v evropski proračun. "Menimo, da bi lahko številke, ki jih je EU predstavila v svoji ponudbi, ustrezno popravili ob upoštevanju naših izhodišč pri samih izračunih."
Po njegovih besedah je slovenska stran - poleg ministra se je sestanka udeležil tudi svetovalec pogajalske skupine za finančna vprašanja Mojmir Mrak - poudarila tudi potrebo po soudeležbi oz. razumevanju unije pri drugih izdatkih, ki so z njo povezani, da se fiskalna pozicija Slovenije po vstopu ne bi poslabšala. Gre zlasti za izdatke za schengensko mejo in članarine ter potrebne dokapitalizacije v Evropsko investicijsko banko ter nekatere sklade. "Moj občutek po tem sestanku in tudi iz predhodnih razgovorov z evropskimi ministri in premieri je, da za področje izdatkov obstaja kar veliko razumevanje in da obstajajo možnosti, da bomo na koncu deležni večjega sofinanciranja, kot je bilo prvotno predvideno," je dodal Rop.