
V razpravi so Ropa podprle poslanske skupine štirih koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS in DeSUS, pa tudi poslanca italijanske in madžarske narodnosti Roberto Battelli in Maria Pozsonec ter samostojni poslanec Franc Čebulj.
Ropovi izvolitvi so nasprotovali v opozicijskih SDS, NSi, SNS in SMS, ki so izrekli številne kritike na račun njegovega dosedanjega dela. Po zaprisegi v DZ je Rop napovedal, da naj bi listo ministrov državnemu zboru predložil najkasneje do četrtka do polnoči.
Lista ministrov v DZ že jutri
Rop je prepričan, da je v tem trenutku najpomembneje, da ministri čim prej zasedejo mesta in vlada začne delovati. Zato je z najmanjšo koalicijsko partnerico DeSUS potrebno hitro doseči dogovor o ministru brez listnice za regionalni razvoj. Pri tem Rop ne izključuje možnosti, da na listi predlaganih ministrskih kandidatov ne bo ministra iz vrst DeSUS, če za to mesto ne bodo uspeli najti ustreznega kandidata. Neuradno naj bi bil najresnejši kandidat DeSUS za omenjeno mesto profesor na FDV Lojze Sočan.
Primorski poslanci za Čokovo
Anton Rop ne napoveduje večjih kadrovskih sprememb v vladi. Poleg novega ministra brez listnice, bo v vladi tudi novi finančni minister, Dušan Mramor. Največ razburjenja je povzročila načrtovana zamenjava na čelu ministrstva za šolstvo, znanost in šport, kjer naj bi ministrico Lucijo Čok nadomestil Slavko Gaber. Slavko Gaber, ki je že bil minister za šolstvo, za zdaj še ne komentira svoje kandidature. Lucija Čok pa meni, da gre za politično odločitev.
Skupina primorskih poslancev je zato v odprtem pismu Ropu izrazila zaskrbljenost nad ugibanji, da naj bi bila Čokova zamenjana. Njeno dosedanje delo namreč ocenjujejo kot uspešno, zato Ropa pozivajo, naj o morebitni zamenjavi ponovno razmisli. Ne glede na odločitev pa primorski poslanci pričakujejo, da se bo projekt nastajanja primorske univerze nadaljeval v predvideni dinamiki.
Programska izhodišča nove vlade
Rop je poslankam in poslancem uvodoma predstavil programska izhodišča vlade. Pri tem je izpostavil zlasti vstopanje Slovenije v EU in v zvezo Nato. Rop je med drugim izrazil prepričanje, da bodo slovenski pogajalci tudi v sklepni fazi pogajanj za vstop v EU uspešni in da bodo še izboljšali prvotno ponudbo EU glede finančnega okvira Slovenije. Meni, da je vstop v EU zgodovinski korak za Slovenijo, ki na dolgi rok pomeni, da bo Slovenija prevzela standarde in kakovost delovanja najrazvitejših evropskih držav.
S povabilom v zvezo Nato pa je Slovenija dobila vse možnosti, da zagotovi svojim državljanom najvišjo možno raven nacionalne varnosti, je prepričan Rop. Z vstopom v Nato se bomo, po Ropovih besedah, lažje odrekli splošni vojaški obveznosti in jo nadomestili s poklicnimi vojaki ter prostovoljnimi rezervisti. Meni namreč, da si Slovenija sama ne more zagotoviti celotne in zadostne obrambne varnosti.
Dogovor o nadaljevanju sodelovanja

Na novinarsko vprašanje, ali je pričakoval tudi podporo nekaterih opozicijskih poslancev, je Rop dejal, da je na podlagi razprave v DZ pričakoval podporo. Visoka podpora v DZ je za začetek dela nove vlade zelo pomembna, saj lahko začne delovati z zaupanjem. To pa predstavlja tudi veliko zavezo tako do poslancev kot tudi do vseh državljanov, da izpolni tisto, kar je napovedal.
Predstavniki štirih koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS in DeSUS, pa so že pred začetkom izredne seje državnega zbora, podpisali dogovor o nadaljevanju sodelovanja v vladi. Sicer so na dopoldanski korespondenčni seji člani glavnega odbora SLS, ki včeraj zvečer zaradi nesklepčnosti ni mogel sprejeti odločitve o podpori te stranke mandatarskemu kandidatu, Ropa podprli "z veliko večino", je po podpisu povedal predsednik SLS Franci But.