
Pred tričlanski sodni senat kranjskega okrožnega sodišča je stopil 39-letni Zagrebčan Alen Bunić, ki je obtožen, da je 29. junija oropal izpostavo Gorenjske banke na Bledu. Hrvat, ki so ga takoj po ropu ob pomoči občana prijeli policisti, je priznal, da je storil kaznivo dejanje, ga obžaloval in obrazložil, da se je za rop odločil v trenutku, ko je bil v težki finančni situaciji.
Kot je pojasnil obtoženi, je na Hrvaškem lastnik podjetja, ki se ukvarja z gradbenimi deli. Vendar je zaradi davčnih obveznosti, ki skupaj z obrestmi dosegajo 320.000 kun, podjetje blokirano vse od aprila 2005 in Bunić naj o tedaj ne bi dobival plače. Moral pa se je spopasti z vprašanjem, kako sanirati podjetje. "Prizadeval sem si, da bi dolg poravnal, vendar sem tonil vse globlje," je povedal Bunić in dodal, da sta se zato skupaj z bratom, ki je direktor podjetja, v krizni situaciji dva tedna pred ropom odpravila na Bled.
Medtem ko sta bila na Bledu, je Bunić v blejski izpostavi Gorenjske banke tudi zamenjal 50 evrov in tedaj opazil, da denar hranijo tik za pultom in ga je mogoče vzeti. Nato sta se z bratom vrnila v Zagreb in še naprej iskala možne rešitve iz finančne krize. "Ker rešitve ni bilo, sem se spomnil banke na Bledu in si rekel, da bom poskusil," je pojasnjeval obtoženi, ki se je tako dva tedna po tem, ko sta bila z bratom na Bledu, vrnil v ta znani turistični kraj.
"Na Bledu sem dolgo razmišljal in bil pod hudim stresom, ko pa se je začelo neurje, sem vstopil v banko," je dogodke pojasnil Bunić, ki je pred tem iz avta vzel pištolo in si čez obraz potegnil kapo. V banki, ki nima video nadzora, je nato skočil čez pult in v torbo nabral za skoraj dva milijona tolarjev in pobegnil iz banke. Pri izhodu ga je z udarcem v obraz za trenutek ustavil Damir Marič, ki je bil skupaj z mamo v banki. Nato pa so bili na kraju dogodka že kmalu policisti, ki so Bunića aretirali.
Priče: Ropar ni bil nasilen

Bunićevo zgodbo so v veliki meri potrdile tudi priče, ki obtožbe, da naj bi bil Bunić nasilen, niso potrdile. Tako uslužbenka banke, ki se ji je Bunić opravičil, kot tudi Marič in njegova mama, ki sta bila neuspešna v svoji prošnji, da bi pričala v odsotnosti obtoženega, so dejali, da Bunić ni nikogar namerno odrinil.
Za razjasnitev, ali je bil obtoženi pri izvedbi kaznivega dejanja nasilen, bo sodišče prihodnji teden zaslišalo še bančno uslužbenko Evo Šmit, ki se obravnave zaradi dopusta ni udeležila. Njeno pričanje zahtevata tako okrožna državna tožilka Anka Kozamernik, ki je prepričana, da bo priča izpovedala, da jo je obtoženi nasilno odrinil, kot tudi zagovornik Luka Zajc iz odvetniške družbe Čeferin, ki meni, da bo priča pojasnila, da je do odriva nenamerno prišlo med skokom čez pult.
Od dokazov glede elementov nasilništva bo zelo odvisna končna višina izrečene kazni za Bunića, ki mu za oborožen rop grozi od enega do desetih let zapora. Razsodba bo najverjetneje znana že v torek, saj je sodnica Marjeta Dvornik zavrnila predloge za pričanje še ene bančne uslužbenke, drugega policista, ki je ustavil Bunića, in Bunićeve žene ter bo tako v torek nastopila le še Šmitova.