
Namen Rumsfeldovega obiska, tolažba ali čestitke, ostaja zaenkrat neznanka. Kljub precej jasnim sporočilom iz Zavezništva, da bo Slovenija zagotovo v širitvenem paketu, bi lahko ameriški obrambni minister prišel tudi zgolj na tolažilni obisk. Ta koncept potrjuje tudi sočasen Bushev obisk v Moskvi, kjer se bo moral najbrž dobrikati Putinu, ker se je Nato preko baltske trojke razširil prav pred vrata Rusije. Razočaranje, vsaj med politiki, ki vodijo Slovenijo v Evropsko unijo in Nato, bo v tem primeru neizmerno. En tak tolažilni obisk je Slovenija že doživela. Leta 1997 je bila pri nas tedanja ameriška zunanja ministrica Albrightova, ko Slovenije kljub visokim pričakovanjem v Madridu niso povabili med članice Nata.
Če že, v Zavezništvu Slovenije zagotovo ne bodo jemali medse zaradi obrambnih ali napadalnih sposobnosti vojske izpod Alp, temveč zaradi položaja, ki ga zavzema med nevtralno Avstrijo in nemirnim Balkanom. V tej luči se zdita obrambni odstotek in pol proračuna namesto dveh, ki sta kriterij Nata, ter nenavdušenost Slovencev za članstvo nepomembni oviri.
Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani je sporočilo, da se bo Rumsfled ob tej priložnosti srečal s predsednikom republike Milanom Kučanom, premierom Janezom Drnovškom, obrambnim ministrom Antonom Grizoldom, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in drugimi slovenskimi predstavniki. Glavna tema pogovorov bodo rezultati vrha v Pragi.
Po navedbah MORS bo ameriški obrambni minister obiskal tudi enoto Slovenske vojske v ljubljanski vojašnici Franca-Rozmana Staneta, na Brdu pri Kranju pa bo imel novinarsko konferenco.
Severnoatlantski svet o novih članicah
Zveza Nato pa je že na današnjem zasedanju Severnoatlantskega sveta oblikovala okvirni dogovor, katero izmed kandidatk bodo na vrhunskem zasedanju v Pragi povabili v svoje vrste, vendar odločitev ni javna.
Širitev bo ena od osrednjih tem zasedanja v Pragi. Po pričakovanjih bo vabilo prejelo sedem držav: Slovenija, Slovaška, Latvija, Litva, Estonija, Bolgarija in Romunija. Vendar pa povabljenke v zavezništvo ne bodo vstopile takoj - skladno z načrti naj bi se zgodaj decembra med zavezništvom in povabljenimi državami najprej začeli pristopni pogovori, ki bodo končani predvidoma do konca februarja 2003. Po koncu pogajanj bo v marcu 2003 sledil podpis pristopnih protokolov, nato pa njihova ratifikacija, najprej v devetnajsterici in nato še v novinkah. Postopek bo trajal približno leto, zato je vstop novih držav pričakovati v prvi polovici leta 2004.