Slovenija

Rupel in Žužul optimistična

Zagreb/Dunaj, 16. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške sta po srečanju v Zagrebu dejala, da sta prepričana v možnost prijateljskega in uspešnega reševanja vseh odprtih vprašanj med državama.

Kot je povedal minister Dimitrij Rupel na skupni novinarski konferenci, sta se s hrvaškim kolegom Miomirjem Žužulom strinjala, da državi sprostita odnose in začneta obdobje dobrega, prijateljskega razpoloženja, v okviru katerega bosta lahko naredili inventuro odprtih vprašanj in pripravili rešitve. Ob tem je povedal, da sta s hrvaškim ministrom pripravila nekatere predloge za srečanje premierov obeh držav, Antona Ropa in Iva Sanaderja, ki bo predvidoma konec meseca.

Zunanja ministra sta na prvem srečanju od imenovanja nove hrvaške vlade priznala, da sta državi imeli v preteklosti resne probleme, da pa sta obe pripravljeni na njihovo reševanje, da bi bili čim prej skupaj v Evropski uniji. Ministra sta sicer govorila o vseh odprtih vprašanjih med državama, tudi tistih, ki so še posebej lani bremenili odnose.

Kot je pojasnil Rupel, bosta premieroma predlagala, da imenujeta strokovnjake za posamezno problematiko in da glede nerešenega vprašanja meje predlagata model reševanja. Dodal je še, da je Slovenija v preteklosti že večkrat povedala, da je možnosti več in da je tudi arbitraža povsem spodobna možnost. "Mi od arbitraže ne bežimo in je za nas ena od možnosti. Vendar je potrebno pustiti predsednikoma vlad, da odločita o tem, katera rešitev problema je najbolj primerna," je dejal Rupel.

Žužul je ob tem pristavil, da sta se s slovenskim kolegom strinjala, da je arbitraža ena od možnih, prijateljskih rešitev, če vprašanja meje ne bo moč drugače rešiti, da pa nista prejudicirala, da bosta premiera šla v tej smeri.

Hrvaška zastava
Hrvaška zastava FOTO: Reuters

Rupel na ministrskem sestanku trojke OVSE

Minister Dimitrij Rupel se je pred srečanjem v Zagrebu kot vodja slovenske diplomacije na Dunaju udeležil prvega ministrskega sestanka nove trojke OVSE z vodji institucij OVSE. Na njem so govorili o uresničevanju odločitev nedavnega zasedanja ministrskega sveta OVSE v Maastrichtu, o bolgarskih prioritetah predsedovanja organizaciji v letu 2004 ter o položaju v Moldaviji in Gruziji.

S srečanja na Dunaju je Rupel odpotoval na sestanek v Zagreb
S srečanja na Dunaju je Rupel odpotoval na sestanek v Zagreb FOTO: POP TV

Rupel je delovno vzdušje na prvem posvetovanju ministrske trojke ocenil kot zelo pozitivno. Poleg Slovenije v delu trojke letos sodelujeta še predsedujoča OVSE Bolgarija ter Nizozemska, ki je 55-člansko organizacijo vodila lani. Sklicatelj sestanka je predsedujoči OVSE, bolgarski zunanji minister Solomon Pasi, Nizozemsko pa zastopa veleposlanik Daan Everts, vodja projektne skupine za OVSE v nizozemskem zunanjem ministrstvu. Slovenija, ki bo organizaciji predsedovala prihodnje leto, je letos postala članica trojke in s tem prevzela tudi nekatere obveznosti. Med drugim bo vodila kontaktno skupino za mediteranske partnerje OVSE, letos pa namerava prevzeti tudi predsedovanje svetovalnemu odboru za upravljanje in finance.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1