Na slovenskem zunanjem ministrstvu, ki ga vodi minister Dimitrij Rupel, so se odzvali na članek "Picula: Hrvaška mora razkrinkati Rupla", objavljen v Novem listu. Kot so zapisali, Hrvaška opozorila iz Bruslja "na žalost razume kot grožnje Slovenije oziroma njenega zunanjega ministra", takšno "nerealno" razumevanje pa lahko na koncu najbolj škoduje prav Hrvaški.
Na ministrstvu se sprašujejo, "ali gre pri tem za namerno zavajanje hrvaške javnosti, da je za vse kriva Slovenija, ali morda za politično taktiko, s katero želi Hrvaška spor z EU zreducirati na problem med Slovenijo in Hrvaško". "Odgovor nam ponuja kar sam gospod (nekdanji hrvaški zunanji minister Tonino) Picula, ki pravi, da je posel hrvaške diplomacije lokalizirati spor Slovenije in Hrvaške," so zapisali.
Zavrnili so tudi besede Picule, da Slovenija predsedovanje EU izkorišča za reševanje dvostranskih problemov s Hrvaško, in jih ocenili kot "neprimerne in neokusne izjave na račun predsedujoče EU", ki si jih Slovenija, ko se je sama pogajala za članstvo v EU, ni nikoli privoščila. Ob tem so ponovili, da je širitev EU na Zahodni Balkan ena od prioritet slovenskega predsedstva, vendar pa je hitrost približevanja EU odvisna od napredka kandidatke.
Svoj odziv na ministrstvu končujejo z besedami: "Vnovič slišimo pozive iz Zagreba, tokrat od gospoda Picule, da se je potrebno pogovarjati. Prijetno za ušesa. Sedaj čakamo samo še na konkretne hrvaške predloge!"
Picula: Že pred leti sem opozarjal na Ruplove nesramnosti
Reški časnik Novi list se je pogovarjal z več nekdanjimi in sedanjimi hrvaškimi diplomati, potem ko je Rupel napovedal, da Slovenija in EU na razveljavitev odločbe o uveljavitvi ERC tudi za članice EU ne nameravata čakati več kot teden dni. Nekateri diplomati so menili, da Rupel krši evropska pravila, ko postavlja ultimat Hrvaški.
Picula je za Novi list dejal, da je na "Ruplove nesramnosti opozarjal že pred leti" ter da je pač Ruplov način, da vedno izziva incidente. Kot je še ocenil, Slovenija kaže "presenetljivo doslednost v prizadevanjih, da lastni interes predstavi kot interes EU", naloga hrvaške diplomacije pa je "lokalizirati spopad med Hrvaško in Slovenijo, kar ni nemogoče".
Zunanji minister v času osamosvojitve Hrvaške Zvonimir Šeparovič pa je Rupla celo označil za kroatofoba. Ruplova izjava, da ima Hrvaška sedem dni časa, da ukine ERC, je po njegovem mnenju nedopustno vmešavanje v interese samostojne in suverene države.
Po njegovih besedah je bil Rupel proti priznanju neodvisnosti Hrvaške in je agresivna osebnosti, ki zlorablja svojo mednarodno funkcijo. Akademik Davorin Rudolf pa je prav tako dejal, da sta "Slovenija in Hrvaška obsojeni na sosedske odnose“, vendar pa po njegovem mnenju postopki ministra Rupla razvijajo sovražnost do Slovenije in Bruslja.
Italija: Hrvaška bi morala zamrzniti odločitev o ERC
Hrvaška bi morala zamrzniti odločitev o uveljavitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu tudi za članice EU ter sodelovati z Evropsko komisijo za rešitev tega vprašanja v evropskem duhu, ne enostransko, pa je medtem poudaril vodja italijanske diplomacije Massimo D'Alema.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.