Po navedbah člana izvršilnega odbora Sindikata slovenskih diplomatov Petra Goloba zunanji minister Dimitrij Rupel "grobo krši veljavno zakonodajo", ko navkljub številnim opozorilom predstavnikov reprezentativnega sindikata, vztrajno krši 37. člen zakona o zunanjih zadevah. Ta "jasno in nedvoumno določa, da je lahko diplomat ponovno razporejen v zunanjo službo šele po preteku dveh let od njegove zadnje vrnitve iz zunanje v notranjo službo MZZ."

Kot primer je Golob navedel premestitev na slovensko veleposlaništvo v Pragi in na stalno predstavništvo Slovenije pri zvezi Nato v Bruslju diplomata in diplomatke, ki nista izpolnjevala pogoja iz navedenega člena, saj od njune zadnje premestitve iz zunanje v notranjo službo še nista minili dve leti. "Tovrstna zavestna kršitev obvezujoče zakonske norme je nedopustna za pravno državo," je v odprtem pismu Janši dodal Golob.
Pri tem je izpostavil, da lahko pri imenovanjih veleposlanikov nezakonite predloge zunanjega ministra oziroma vlade za postavitev posameznih kandidatov, ki ne izpolnjujejo zakonskih pogojev, učinkovito sankcionira predsednik republike, tako da za sporne kandidate ne podpiše ukaza o postavitvi. Ker pa pri premestitvah ostalih diplomatov tovrstne naknadne formalne kontrole predsednika republike ni, je pozval premiera Janšo, da "ukaže ministru Ruplu, naj nemudoma preneha s tovrstnimi protizakonitimi premestitvami, že izvedene pa nemudoma razveljavi in vrne v prejšnje stanje".
Pismu je Golob priložil še pismo predsednika sindikata diplomatov Matjaža Kovačiča ministru Ruplu, v katerem ga je 10. septembra opozoril na vrsto nepravilnosti pri oblikovanju izbirnih predlogov kadrovske komisije na MZZ, ki jih je ugotovil izvršilni odbor sindikata diplomatov. Med drugim ga je opozoril, da je letos začelo prihajati do 'sistematičnih kršitev', na ministra pa se je obrnil v upanju, da bo pripomogel k izboljšanju pogosto nesprejemljive prakse.
Kovačič ga je takrat opozoril, da se za ponoven štiriletni mandat v tujini praviloma izbirajo diplomati iz zunanje službe tudi v primerih, ko je prijavljenih dovolj ustreznih kandidatov iz notranje službe. In to kljub temu, da je v razpisu izrecno navedeno, da imajo prednost kandidati iz notranje službe. Po njegovih navedbah se pri tem nekritično izbirajo kandidati, ki so slabše strokovno usposobljeni in slabše izpolnjujejo razpisne pogoje, oziroma še niso prebili dveh let v notranji službi. V nekaj primerih, ko je že prvi mandat trajal več kot štiri leta, pa pomeni ponovno imenovanje za štiriletni mandat tudi več kot osem let službovanja v tujini.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.