Namen srečanja je predvsem izkazati priznanje afganistanski prehodni vladi za napredek in oblikovati obljubo, da bo mednarodna skupnost svojo podporo nadaljevala tudi v prihodnje. Poleg tega so države udeleženke in mednarodne organizacije napovedale svojo finančno in drugo pomoč za obnovo Afganistana.
Rupel je v svojem nastopu povedal, da Slovenija pozdravlja pomemben napredek pri obnovi in razvoju Afganistana, ki je bil dosežen po sklenitvi sporazuma v Bonnu. Sporazum je sad skupnih naporov afganistanskega ljudstva in mednarodne skupnosti. Poudaril je, da današnja konferenca potrjuje zavezanost k nadaljnjim skupnim prizadevanjem za izgradnjo stabilnega in demokratičnega Afganistana, ki je v življenjskem interesu mednarodne skupnosti.
Rupel je v nadaljevanju še povedal, da Slovenija pozdravlja sprejem nove afganistanske ustave in je prepričana, da bodo bližajoče se volitve uspešno zaključile proces, ki je bil začet v Bonnu. V prihodnosti čaka afganistansko ljudstvo še mnogo izzivov, zlasti na področju zagotavljanja varnosti, brez katere je težko doseči vsesplošni napredek, je menil minister dr. Rupel in zagotovil, da bo Slovenija v skladu s svojimi možnostmi še naprej pomagala afganistanskim oblastem pri vzpostavljanju varnosti, stabilnosti in obnove države.
V misiji mednarodnih varnostnih sil v Afganistanu ISAF 5 trenutno sodeluje 18 pripadnikov Slovenske vojske, in sicer v okviru mednarodne brigade na razširjenem območju Kabula. Poleg tega dva slovenska častnika delujeta v Koalicijskem koordinacijskem centru, ki je del Centralnega poveljstva ameriških oboroženih sil (CENTCOM). Slovenska policija pa v misiji v Afganistanu sodeluje z enim policijskim strokovnjakom, in sicer od aprila lani za obdobje enega leta.