Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel se je v vlogi predsedujočega Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Astani srečal z namestnikom kazahstanskega zunanjega ministra Askarjem Šakirovom.
Sogovorniku je med drugim predstavil kandidata za posebnega odposlanca predsedujočega OVSE za Srednjo Azijo Lojzeta Peterleta, sicer pa sta govorila tudi o sodelovanju Kazahstana z OVSE, ki ima v Almatyju tudi svoj center, o reformi organizacije, pa tudi o političnih reformah v Kazahstanu. Dotaknila sta se še dvostranskega sodelovanja med Slovenijo in Kazahstanom.
Rupel je Šakirova seznanil s prioritetami slovenskega predsedovanja OVSE v letošnjem letu, obenem pa se je pozanimal o kazahstanski kandidaturi za predsedovanje organizaciji v letu 2009. Govorila sta tudi o reformi OVSE, pri čemer je Rupel sogovornika seznanil z odločitvijo, da v skupino uglednih osebnosti, ki bo o reformi razpravljala in se bo prvič sešla v Sloveniji, imenuje tudi kazahstanskega predstavnika. To je kazahstanski senator in nekdanji kazahstanski veleposlanik na Kitajskem Kuaniš Sultanov.
Glede izpolnjevanja demokratičnih standardov OVSE so v Kazahstanu določeni problemi, je po srečanju s predsednikom zgornjega doma kazahstanskega parlamenta Nurtajem Abikajevom dejal Rupel. Med omenjenimi težavami je navedel nedavno prepoved ene od opozicijskih strank v državi, novi zakon o ekstremizmu, medijsko zakonodajo ter negativno oceno opazovalcev OVSE lanskim parlamentarnim volitvam v Kazahstanu. Dodal pa je, da je bil tudi pozitivno presenečen nad napredkom, ki ga je država dosegla na nekaterih področjih.
Kazahstan je sicer med članicami Skupnosti neodvisnih držav (SND), ki so lani sprejele t.i. deklaraciji iz Astane in Moskve, v katerih podpisnice OVSE očitajo neuravnoteženost delovanja. Te države na čelu z Rusijo namreč menijo, da posveča organizacija preveč pozornosti področju človekovih pravic in nadzoru volitev, posebej na Vzhodu, premalo pa ostalima razsežnostma OVSE, in sicer varnostni in ekonomski.