Slovenija je za sodelovanje z Ukrajino zainteresirana predvsem v okviru sodelovanja Evropske unije z Ukrajino, ki temelji na sporazumu o sodelovanju med unijo in Ukrajino. Švedska je med predsedovanjem EU pozvala kandidatke, naj krepijo sodelovanje z Ukrajino tako prek dvostranskih projektov kot tudi prek skupnih projektov EU. Slovenija je v odzivu na omenjeno pobudo ponudila izkušnje, ki jih je pridobila pri nudenju pomoči državam JV Evrope, Ukrajini pa bi lahko posredovala tudi izkušnje pri približevanju EU.
Sodelovanje kandidatk z Ukrajino je kot prednostna naloga zapisano tudi v delovnem načrtu belgijskega predsedstva, povezanim s strategijo EU do Ukrajine. V tej luči je minister Rupel ukrajinskemu sogovorniku predstavil potek slovenskega vključevanja v unijo ter Ukrajini ponudil informacije in pomoč na njeni poti v to evropsko povezavo. Minister Zlenko je dejal, da Ukrajina slovensko pomoč sprejema z velikim zadovoljstvom in veseljem. Ob tem je dodal, da razširjena evropska konferenca, ki je potekala 20. oktobra v Bruslju in na kateri je sodelovala tudi Ukrajina, za slednjo predstavlja novo dimenzijo odnosov in sodelovanja z EU. Slovensko stran je seznanil tudi z imenovanjem državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu, pristojnega za EU, ki bo v skladu z dogovorom ministrov kmalu obiskal Slovenijo. Rupel je ukrajinski strani predstavil tudi slovensko vključevanje v zvezo Nato.
Ministra sta ob tej priložnosti podpisala tudi sporazum o mednarodnem cestnem prometu in po pregledu pogodbenega stanja soglašala, da je potrebno pospešiti sklepanje tudi ostalih sporazumov, predvsem tistih, ki so v zadnjih fazah priprave.