Podpora raste, ste zadovoljni?
Seveda sem zelo zadovoljen, še bolj pa bom zadovoljen, če bo referendum pozitiven.
Koliko so na to vplivali številni obiski tujih državnikov v zadnjem času? Kako ocenjujete te obiske?
Poglejte, obstaja nek latinski pregovor: Nemo profeta in patria (Nihče ni prerok v domovini). Tujci imajo gotovo nek poseben učinek, zaradi tega, ker niso tako opredeljeni s kakšnimi domačimi zvezami, zdrahami in tako naprej. Gotovo imajo veliko prepričljivost. Vendarle pa moram reči, da se v istem času, ko prihajajo ti obiski tudi pri nas doma na terenu vodijo mnoge aktivnosti in praktično v vsaki vasi o Natu, o EU. Skratka mnogo več je informiranja, mnogo več aktivnosti, in to prinaša rezultat.
Tudi tistih, ki menijo, da je vstop v Evropsko unijo pogojen z vstopom v Nato je vse manj. Grožnje predsednika zunanjepolitičnega odbora evropskega parlamenta Broka jih očitno niso prestrašile?
Ne vem, na kakšne grožnje mislite. Vsekakor pa drži, da sta članstvi v EU in v Natu kompatibilni, skratka se dopolnjujeta, To pove vsak, ki prihaja tudi k nam, da med tema dvema projektoma praktično ni nobenega nasprotja. Zaenkrat, kot veste, EU nima takšnega močnega obrambnega sistema kot ga predstavlja Nato in uporablja ravno Natovega. Obstaja tudi cela vrsta nekih pogodb in dogovorov, sporazumov med EU in Natom, kar zadeva obrambne probleme. Zdaj kot veste se iz Makedonije umikajo Natove sile in prihajajo sile EU, to je vse narejeno na podlagi sporazuma med Natom in EU. Skratka, gre za neko sodelovanje in dogovarjanje, ki ga mnogi že dolgo časa dobro poznajo.
Brok je dejal, da utegnejo države glasovati proti sprejemu tistih članic, ki so pristopile k vilenski izjavi. Nasprotno pa visoki predstavnik Evropske unije Solana meni, da vilenska izjava ne bo vplivala na glasovanje. Jutri prihaja k nam. Bo to ponovil?
Generalni sekretar Solana bo predvsem govoril o svojih izkušnjah. Kot veste je on bil generalni sekretar Nata, zdaj pa je visoki predstavnik in generalni sekretar v EU, skratka pozna obe plati medalje in zdi se mi, da bo njegovo poročilo iz prve roke za vse nas zelo zanimivo in jaz upam, da tudi vzpodbudno.
Kako komentirate najnovejši ribiški incident?
Težko ga komentiram, ker nimam dovolj informacij. Seznanjen sem z informacijami iz hrvaške strani, torej gre za eno stransko informacijo, naši pravijo drugače. Pri nas zaenkrat še nimamo vsega preštudiranega materiala. V vsakem primeru, pa ni šlo za kršitve SOPSa, oziroma Sporazuma o obmejnem sodelovanju, kajti ta dogodek se je zgodil zunaj območja, ki ga definira SOPS. Zdaj gre samo za vprašanje, ali je šlo nekaj metrov bližje odprtemu morju ali bližje hrvaški meji. To je najbrž zelo težko določiti. Mi bomo vsekakor ravnali v skladu z ugotovitvami, ko bomo prišli do njih.