Največji izziv in s tem prednostna naloga Slovenije med predsedovanjem Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) bo oživiti, reformirati in uravnotežiti organizacijo, je na Dunaju poudaril predsedujoči organizaciji, slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.
Izrazil je tudi upanje, da bo Slovenija med vodenjem te največje regionalne varnostne organizacije na svetu premostila razlike in odgovorila na nezadovoljstvo nekaterih sodelujočih držav. "Skupaj si moramo prizadevati, da se ne bi spet pojavile politične razpoke," je poudaril.
Nove varnostne, politične in gospodarske razmere v svetu od OVSE terjajo reformo. Tako mora posebej premisliti o svojih prednostnih nalogah in preučiti težišče svojih prizadevanj, pa tudi ohraniti učinkovitost svojih terenskih misij, ki so "dragulj v kroni OVSE". Okrepiti mora tudi odnos med sekretariatom in predsedujočo državo, je menil Rupel. Predloge za okrepitev učinkovitosti OVSE naj bi do konca junija izdelala skupina uglednih osebnosti iz ZDA, Rusije, Evrope in Azije.
V odgovor na kritike Rusije in drugih članic Skupnosti neodvisnih držav, ki so OVSE obtožile, da ima dvojna merila pri obravnavi težav na območju, se je Rupel izrekel za uravnoteženje vseh treh razsežnosti, na katerih deluje organizacija: politično-vojaški, gospodarsko-okoljevarstveni in človekovi. Aleksej Borodavkin, šef ruske misije pri OVSE-ju, je namreč izrazil nezadovoljstvo, saj meni, da je v organizaciji veliko pristranskosti. Za oživitev OVSE pa bo med prvimi nalogami slovenskega predsedovanja čimprejšnji dogovor o proračunu za leto 2005 in lestvici prispevkov posameznih držav vanj, je dodal zunanji minister.