Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal minister Rupel, je v pismu, ki je bilo danes vročeno italijanskemu zunanjemu ministrstvu, izrazil željo, da bi bili odnosi med državama dobri, obenem pa pričakovanje, da bo italijanska vlada vplivala na pozitiven potek reševanja vprašanja paritetnega odbora.
Rupel je povedal, da se zaščitni zakon za slovensko manjšino ne izvaja, kot je bilo prvotno predvideno in kot je obljubila italijanska vlada.
Na srečanjih s predstavniki Furlanije-Julijske krajine (FJK) kot tudi z italijanskimi diplomatskimi predstavniki je Slovenija že večkrat opozorila, naj Italija ustanovi paritetni odbor, kot to predvideva zaščitni zakon za slovensko manjšino v Italiji in kot se pričakuje v skladu z dobrimi meddržavnimi odnosi, je še menil Rupel.
Italijanska vlada je 14. februarja letos obravnavala in sprejela pravilnik o delovanju dvajsetčlanskega paritetnega odbora, ki bo moral skrbeti za izvajanje zaščitnega zakona za slovensko manjšino, ni pa imenovala svojih štirih predstavnikov v odbor. Svojih članov še ni imenovala tudi deželna vlada FJK. Oblikovanje paritetnega odbora določa 3. člen zaščitnega zakona, ki ga je italijanski parlament sprejel 14. februarja lani. Po določilih zakona bi do oblikovanja in umestitve odbora moralo priti šest mesecev po začetku veljave zakona. Doslej sta svoje člane imenovala zbor izvoljenih predstavnikov slovenske manjšine in deželni svet FJk, in sicer izvoljeni predstavniki tri, deželni svet pa sedem članov (od teh sta dva pripadnika manjšine).