
V obeh pogovorih za hrvaška časnika Vjesnik in Jutarnji list je bilo veliko pozornosti namenjene dvostranskim odnosom med Ljubljano in Zagrebom. Kar zadeva slednje, je Dimitrij Rupel dejal, da je potrebno predvsem najti način za preprečitev incidentov v Piranskem zalivu. "Takšne začasne rešitve morajo predvsem koristiti ljudem, ki tam živijo, ter preprečiti nastajanje novih problemov. Vsekakor je potrebno preprečiti, da bi te slabe stvari okužile večino področij, na katerih so naši odnosi dobri," je dejal Rupel. Potrdil je, da se je hrvaški premier Ivo Sanader na to zamisel, ki mu jo je slovenska stran predstavila ob vrhu SEP v Portorožu, pozitivno odzval.
Na vprašanje, katere konkretne korake namerava Ljubljana storiti glede vprašanja meje, je Rupel odgovoril, da predvsem ne gre delati panike okoli tega vprašanja in sprejemati prenagljenih odločitev. Zelo koristna bi bila po njegovem mnenju tudi mešana komisija, ki bi preučila zgodovino slovensko-hrvaških odnosov. "Menim, da bi strokovnjaki, zgodovinarji, lahko pomagali pri odpravi predsodkov. Sklepi te komisije bi lahko podali objektivna stališča, ki bi jih javnost bolje razumela," je dodal.
Z vodjo hrvaške diplomacije Miomirjem Žužulom se namerava Rupel neformalno srečati čim prej, vendar se boji, da še kar nekaj časa ne bo večjih sestankov. Na vprašanje, ali to pomeni, da se prihodnja dva meseca problemi med državama ne bodo odpirali, je odgovoril, da se ti problemi vlečejo že deset let, zato "ne bo velike škode, če bodo ostali odprti še nekaj časa."