Slovenija

Rupel pojasnjuje svoje besede

Ljubljana, 06. 07. 2007 18.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Rupel hrvaške odzive na njegove besede o tem, da mora Hrvaška pred pogajanji z EU v uresničiti SOPS, označil za predvolilne.

Rupel odziv iz Zagreba ocenjuje kot predvolilno kampanjo
Rupel odziv iz Zagreba ocenjuje kot predvolilno kampanjo FOTO: Dare Čekeliš

"Na Hrvaškem je nastopil poseben čas priprav na volitve in morda so tu pa tam kakšne formulacije nekoliko bolj ošiljene, kot bi bile sicer," je ob robu neformalnega srečanja zunanjih ministrov sredozemskih članic EU četrtkove očitke Zagreba Ljubljani komentiral zunanji minister Dimitrij Rupel. Dodal je, da "Slovenija nima nobenega namena, nikdar ni in nikdar ne bo zadrževala Hrvaške pri njenem vključevanju v EU“, želi pa si, "da bi Hrvaška izpolnjevala evropske standarde".

Hrvaška kmečka stranka je od vlade zahtevala da se distancira od izjav Rupla in potrdi, da bo Zaščiteni ekološko-ribolovni pas razglasila najkasneje do 1. januarja 2008. Na Ruplove izjave se je odzvalo tudi hrvaško zunanje ministrstvo, ki je Ruplove besede ocenilo za poskus, da bi bilateralna vprašanja prenesli na pregovore Hrvaške in Evropske unije. To je po mnenju hrvaške diplomacije nesprejemljivo, saj gre za poskus, da se hrvaške pregovore oteži s problemi, ki niso del pogajanj o vstopu Hrvaške v Unijo.

Slovenija blokira Hrvaško?

Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je v četrtek ocenilo, da Slovenija otežuje napredek Hrvaške v pogajanjih z EU, ter Slovenijo opozorilo, da v pogajalski proces med Hrvaško in EU ne bi smela vnašati odprtih dvostranskih vprašanj. S tem se je Zagreb odzval na izjave ministra Rupla, da Slovenija pozorno spremlja pogajanja Hrvaške z EU, saj ima pri več poglavjih interes za razpravo.

Slednje je Rupel dejal na četrtkovi seji odbora DZ za zunanjo politiko in pri tem kot posebej sporni izpostavil 13. in 24. poglavje, o katerih Hrvaška z EU pogajanj še ni začela. Slovenija zahteva, da Hrvaška pred odprtjem pogajanj o 13. poglavju (ribištvo) v celoti uresniči maloobmejni sporazum SOPS, kar zadeva ribištvo. Pri 24. poglavju (pravosodje, svoboda in varnost) pa Slovenija zahteva, da Hrvaška pojasni, da meja na morju in na kopnem še ni določena, je pred člani OZP pojasnil Rupel.

Rupel pojasnjuje, da so to besede Unije

Minister Rupel se je sicer v četrtek ob robu srečanja zunanjih ministrov sredozemskih članic EU sestal s podsekretarjem na italijanskem zunanjem ministrstvu Famianom Crucianellijem. Pogovarjala sta se o sporni uveljavitvi hrvaške ekonomsko-zaščitne cone (ERC) za članice EU. S Crucianellijem sta se, tako Rupel, le informirala, kaj se dogaja, sledili pa bodo politični koraki, saj na tehnični ravni ni bilo mogoče doseči nobenega dogovora.

Rupel je danes dejal, da gre pri omenjenih dveh poglavjih za zahteve EU, ne pa za zahteve Slovenije. "Ribolov je problematika, ki se tiče EU in o kateri Slovenija sama ne more odločati, področje o katerem se Slovenja in Hrvaška ne moreta sporazumeti med seboj, ampak se je o tem treba sporazumeti v EU," je dejal Rupel.

V zvezi s 24. poglavjem pa je pojasnil, da so Hrvati v zvezi s tem navedli "izračun, ki temelji na njihovem enostranskem pogledu na potek meje med Slovenijo in Hrvaško". "Tisti izračun temelji na predpostavki, da je ta meja že določena, kar pa preprosto ni res in če nekaj ni res, tudi EU ne more zamižati in tega dopustiti," je bil jasen Rupel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dani.ca@email.si
18. 07. 2007 17.09
Zakaj se naši politiki ne spravijo iz podrejenega položaja? Vedno se le branijo in z nekakšnimi notami protestirajo-do naslednje provokacije. Hrvati pa samovoljno delajo kar hočejo.Gradijo na našem ozemlju mejne prehode, ceste in jezove, preganjajo naše ribiče, prodajajo našo zemljo in še veliko tega. Brezobzirno naredijo kar hočejo, naši politiki pa napišejo noto. V neštetih primerih kršenja so se naši le enkrat uprli- v Hotizi, a tudi ta izid, kot pravijo Hotižani, je ponovno naš poraz.Le kaj je z našimi politiki?
Profet
15. 07. 2007 09.34
Poraja se logično vprašanje zakaj se ne gre na sodišče?Zakaj se Slovenija izogiba-Hrvaška pa vabi in ima ta argument tudi pred EU-"želimo rešiti po mednarodnem pravu pa Slovenija ne želi" torej je to samo nabijanje brez veze, s pritiski iz ovinkov in preko EU ne bo nič ,rešitve ne bo na tak način.Kaj je afera že potihnila-nobeden nič ne ve nobeden se nič ne spomnni- kaj je že bilo????Ovce hitro pozabljajo.
Prvo Bore
08. 07. 2007 08.32
Ponavlja se zgodovina, da so Ljubljanski politiki zajebali že marsikaj, vljučno z Edijem-Edvard Kardeljem. Oni tako razmišljajo : Ko bo Hrvaška v EU, pa ne bo meja in bo vse naše. Nimajo narodnega ponosa butli, ampak gledajo samo na svojo šolo za diplomate. Naše meje so pa njihovo znanje. Sedi cvek in mama naj pride v šolo !
vborut@siol.net
08. 07. 2007 07.55
al so eni naivni a mislite da ce bo hrvaska v EU in ne bo mej da bo to dobro pol bo sele hudic ampak taprav pol si bo sele zacela HR prisvajat ozemlje in ce gredo hrvati danes v EU se 10 let ne dobijo schengena .eu je bedasta ampak tolk pa ni hehe
DarthRevan
07. 07. 2007 14.35
Se strinjam, Hrvaško je treba čimprej spravit v EU, zato da se mi znebimo Schengna...
gadni@email.si
07. 07. 2007 14.28
Treba je poskrbeti, da gre Hrvaška čim prej v EU. S tem tudi ne bo več težav z mejami. Vprašanje je le, če bodo sploh hoteli v EU. Če so pametni ne bodo šli. V zgodovini so bili vedno pametnejši od nas.
mikis@mail386.com
07. 07. 2007 08.34
No,zdaj je verjetno tudi Evropa spoznala, kako necivilizirani so Hrvati. Takšni kot so nimajo v evropskem kulturnem krogu kaj iskati . Mislim, da je že skrajni čas da jih nekdo nauči manir
bnam 2707
07. 07. 2007 01.10
Hrvaška nima v EU kaj iskati predno ne reši sporov z RS.Čas je,da se streznijo in razmislijo o svojih potezah.Hrvaška prav tako ni prijateljska država,ker še vedno zaseda dobršen del slovenskega ozemlja,ki si ga je prilastila na zvit način. Naj se pa vklučijo v sredozemsko unijo.Slovenija bi naredila veliko napako,če bi popustila!