Strasti in duhovi okrog Dimitrija Rupla se nočejo in nočejo pomiriti. Po zadnjih špekulacijah bi lahko nekdanji zunanji minister jeseni postal slovenski veleposlanik v Rimu, ko se bo mandat iztekel Andreju Capudru.
Vladajoča koalicija naj bi po izhodiščih normativnega programa dela še letos pripravila spremembe zakona o zunanjih zadevah. Spremenjen zakon naj bi omilil zdaj stroge pogoje, saj mora biti kandidat trenutno za zasedbo veleposlaniškega mesta diplomat, ki je na Ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ) zaposlen najmanj sedem let. Zakon ob tem tudi določa, da je diplomat javni uslužbenec, ki v delovnem razmerju z ministrstvom za zunanje zadeve za nedoločen čas opravlja javne naloge na področju zunanjih zadev.
Spremembe zakona naj bi bile usklajene med vodstvi koalicijskih strank, po nekaterih informacijah pa naj bi se uskladili tudi o neuslišani veleposlaniški želji Dimitrija Rupla, ki bi ga lahko poslali v Rim.
Premier Borut Pahor o Ruplu očitno nima slabega mnenja, saj ga je postavil za svojega posebnega odposlanca, Rupel pa je na prvo službeno pot v novi vlogi odšel ravno v italijansko prestolnico, kjer se je pogovarjal o težavah slovenske manjšine.
Predsedniku odbora za zunanje zadeve in poslancu Zares Ivu Vajglu se Rupel ne zdi primeren za veleposlanika na Dunaju prav zaradi dela z manjšinami. Slabe poteze MZZ v času Ruplovega ministrovanja je po Vajglovem mnenju čutila slovenska manjšina na avstrijskem Koroškem. Je pa zanimivo, da je Vajgl za tednik Mag izjavil, da se mu z izjemo Dunaja Rupel sicer zdi primeren za slovenskega veleposlanika.
Nikakršne izjeme pa ne dopušča Franc Žnidaršič, vodja poslanske skupine koalicijske stranke Desus. "Gre sicer za moje osebno mnenje, toda Dimitrij Rupel ne glede na formalne pogoje nikakor ni primeren za slovenskega veleposlanika nikjer v svetu. V svoji karieri je storil toliko napak, da ne uživa mojega zaupanja. Vsebinski razlogi so ključni. Mojega glasu Rupel ne bo dobil," je za 24ur.com odločno zatrdil Žnidaršič.
Türk ne zaupa Ruplu ne glede na zakon
Ne glede na spremembe zakona o zunanjih zadevah pa bo imel še vedno zadnjo besedo predsednik države Danilo Türk. Ta je po zavrniti Ruplove kandidature za veleposlanika na Dunaju večkrat ponovil, da Ruplu ne zaupa. Še več, dejal je, da Rupla ne bi potrdil za veleposlanika, tudi če bi ustrezno spremenili zakon o zunanjih zadevah, kot razlog pa navedel pomanjkanje zaupanja vanj.
Potemtakem so vse špekulacije o morebitnih Ruplovih veleposlaniških destinacijah brez osnove, seveda če ne bo Rupel prepričal Türka, da je vendarle vreden njegovega zaupanja ...
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.