Slovenija

Rupel z ameriškimi kongresniki

Piran, 18. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na obisku v Sloveniji se mudi delegacija ameriških kongresnikov, ki jo vodi predsednik odbora za mednarodne odnose predstavniškega doma Henry J. Hyde. V Piranu se je z njimi srečal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Dimitrij Rupel je bil glede vprašanja ICC v pogovoru s kongresniki previden
Dimitrij Rupel je bil glede vprašanja ICC v pogovoru s kongresniki previden FOTO: Dare Čekeliš

Vodja delegacije ameriških kongresnikov je predstavil ponudbo ZDA za podpis dvostranskega sporazumam državam pogodbenicam Rimskega statuta. Gre za zahtevo, da ameriški vojaki ne bi bili podvrženi pravnemu sistemu zunaj ameriške ustave in ameriškega pravnega sistema. "Če bodo ZDA svoje vojake še naprej pošiljale po svetu, v Koreji jih imamo naprimer 39.000, potem moramo imeti zagotovila, da bodo zavarovani z ameriško ustavo in zakonodajo," je pojasnil Hyde. "Računamo na podporo Slovenije pri naših prizadevanjih, da bo Slovenija podprla dvostranski sporazum," je ponovil Hyde. Ob tem pa povedal, da je omenjeni dvostranski sporazum eno od neomajnih stališč ZDA, o katerem se ni mogoče pogajati.

Kot je za 24 ur povedal minister Rupel so se tega vprašanja dotaknili je bežno, saj bo o njem več govora v prihodnjih dneh, ko se bodo kongresniki srečali s predsednikom vlade Drnovškom in predsednikom države Kučanom. "Ameriška stran je predstavila svoje argumente glede tega vprašanja. Sam sem na vprašanje glede možnosti za podpis sporazuma pojasnil, da obstajajo nekatere nejasnosti, ki jih še proučujemo. Nimamo še mnenja pravosodnega ministrstva, o tem še prav tako ni razpravljala vlada. V bistvu pa čakamo na stališče drugih kandidatk za vstop v EU in stališče Unije same," je povedal Rupel.

Rupel: "Glede podpisa sporazuma z ZDA o ICC čakamo na stališče drugih kandidatk za vstop v EU in stališče Unije same."

Vodja delegacije ameriških kongresnikov je Slovenijo označil kot: dobro delujočo večstrankarsko demokracijo z neodvisnim sodstvom, svobodnim tiskom, odličnimi razmerami na področju človekovih pravic, solidnim civilnim nadzorom nad vojsko, odličnimi kazalci gospodarske rasti in z državljani, ki uživajo visok življenjski standard. "Dvoje še posebej cenimo pri Sloveniji: podporo našega boja proti terorizmu in podporo proti širitvi uporabe orožja za množično uničevanje," je dejal Hayd. Med državami, ki se potegujejo za članstvo v zvezi Nato ima Slovenija najbolj produktivno gospodarstvo in je v samem vrhu seznama držav, ki želijo v Nato, zato - tako Hyde, "zagovarjamo njeno čimprejšnjo včlanitev".

Rupel pa je Hyda predstavil kot enega najpomembnejših parlamentarnih politikov v ZDA, ki je osebno zadolžen za mnoge zakonske osnutke, deklaracije in dokumente, ki zadevajo tudi Slovenijo, med njimi tudi za Slovenijo zelo pomembnega akta za vključitev srednjeevropskih držav v Severnoatlantsko zavezništvo.