Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel se je sestal s hrvaško kolegico Kolindo Grabar-Kitarović, s katero sta se pogovarjala o zadnjih incidentih na meji in se strinjala, da je potrebno vzpodbujati projekte, ki državi povezujejo. Kot primer je Rupel navedel skupno gradnjo mostu čez Muro in izrazil upanje, da se bosta slovenska in hrvaška vlada še pred poletjem sestali na skupni seji.

Glede zasege slovenskega brodu na Muri pri Hotizi je Rupel ministrici Grabar-Kitarovićevi pojasnil, da enostransko delovanje ni "najboljši zgled za evropsko sodelovanje, zato s tem ne moremo biti zadovoljni". Izrazil je upanje, da bo rešitev tega vprašanja dosežena že v prihodnjih dneh, saj je predvidenih še nekaj pogovorov. Ponovil je tudi, da mora hrvaška stran vrniti brod in odstraniti boje v Piranskem zalivu, ki so jih hrvaški ribiči postavili na območju nadzora slovenske policije.
Rupel: Slovenija je bila kooperativna, da bolj ni mogla biti
Kot je pojasnil vodja slovenske diplomacije, so se pri ideji skupne seje vlad med drugim zgledovali po zgledu Francije in Nemčije, kjer se vladi sestajata na skupnih zasedanjih, ko želita poudariti dobro sodelovanje in prijateljstvo. Po njegovih besedah je treba pred skupno sejo slovenske in hrvaške vlade med drugim dokončati pripravo sporazumov o izogibanju incidentom in o izogibanju dvojnemu obdavčevanju, vendar pa je sklic te seje predvsem odvisen od hrvaške strani. "Slovenija je bila tako kooperativna in konstruktivna, da bolj ni mogla biti. Na naši strani ni več nobenega manevrskega prostora," je pojasnil.
"Mislim, da nam zdaj res ne preostane drugega, kot da se zelo resno lotimo tega prijateljstva, ker se bomo sicer izgubili v incidentih, vseh mogočih zadržkih, pomislekih in nagajanjih. To pa ne bi bilo dobro niti za ti dve državi, niti za širšo regijo," je dejal minister Rupel.
Po njegovih ocenah so za utrjevanje prijateljstva in dobrega sodelovanja zelo pomembni skupni projekti, predvsem ko gre za kraje ob meji. Spomnil je, da obstajajo ideje o skupnih turističnih conah, skupnih gospodarskih conah in tako dalje. "Vse te stvari so odprte, pod pogojem seveda, da so vzpostavljeni neki normalni odnosi," je dodal.