70-letni Bojan Potočnik bo tako v kampanjo za evropske volitve vstopil z odkrito povezavo do ruskega vohuna Sergeja Lemeševa, ki je po besedah slovenskega Ministrstva za zunanje in evropske zadeve opravljal dejavnosti, neskladne s svojim statusom, in sočasno tudi sodeloval pri ruskih propagandnih aktivnostih zoper interese Slovenije. Na svojem računu na Facebooku je fotografijo srečanja objavil Srečko Uršič, ki je s Potočnikom in še osmimi slovenskimi državljani ruskemu vohunu poklonil sabljo za odpiranje penine s sledečim napisom: "Dragi Sergej. Beseda prijatelj veliko pomeni, tako kot nam veliko pomeniš tudi ti. Vse lepo želimo tebi in družini, kjer koli boš služil domovini." Lemešev je za svojo domovino do izgona iz Slovenije upravljal desetine ruskih državljanov, ki naj bi skrbeli za razpečevanje ruske propagande. Kot kaže, tudi prek Bojana Potočnika in stranke Resnica.
"Na to srečanje sem bil povabljen s strani mojega prijatelja in sem se ga udeležil, ker sem tega podpolkovnika ruskega tudi osebno poznal, srečal sem ga na nekaj teh svečanostih. Človek je komunikativen in prijazen in ko sem bil zdaj povabljen sem z veseljem šel in rekel adijo," je povedal in dodal, da več kot to z njim ni bil v stiku. "Niti nimam njegove številke," je pripomnil. Pojasnil je, da so se na srečanju poslovili, da so mu izročili steklenico šampanjca in sabljo za odpiranje šampanjca, saj da oni tega ne poznajo in da je bil zato darila zelo vesel. "V 10 minutah srečanja smo se še fotografirali za spomin in šli vsak svojo pot," pravi.
Potočnik in Stevanovič v tesni povezavi z ruskim diplomatom ne vidita težav
Stranka Resnica je pred dnevi objavila svojo listo za evropske volitve, na njej pa mešanico proticepilskih kandidatov in kandidatov, ki odprto zagovarjajo in podpirajo ruski brutalen in nezakonit napad na Ukrajino. Po objavah na družbenih omrežjih pa kandidati tesnih povezav z Rusijo niti ne skrivajo. Bojan Potočnik je danes upokojenec, pred nekaj leti ga je policija obravnavala zaradi domnevnega napada z nožem na partnerja hčerke. Sam sicer zanika, da so okoliščine incidenta takšne, kot so takrat poročali mediji, in pravi, da je šlo zgolj za lažje poškodbe. Bil je vršilec dolžnosti direktorja Policije v času vlade Janeza Janše, kandidat za poslanca na listi LDS, generalni sekretar stranke DeSus. Bil je svetovalec obrambnega ministra, vojaški ataše, pristojen za Madžarsko, Bolgarijo in Ukrajino, z enakim činom kot ruski diplomat – vohun Lemešev – in kasneje svetovalec Danila Türka med njegovim mandatom predsednika republike. Prav Türk je v nedavnem pogovoru za nacionalno televizijo sankcije Evropske unije proti Rusiji označil kot vojno dejanje.
Predsednik stranke Resnica Zoran Stevanović in Bojan Potočnik v tesni povezavi z ruskim diplomatom – vohunom ne vidita težav. Pravita tudi, da se nista srečala prvič in da gre za "srečanje dveh strokovnjakov". Potočnik vztraja, da ne gre za prorusko držo ali simpatiziranje z rusko agresijo. Pojasnjuje, da tudi ni seznanjen s tem, na kakšen način naj bi diplomat vohunil oziroma kakorkoli drugače deloval proti Sloveniji. "Ta gesta, da se nekoga razglasi za persona non grata se mi je zdela dokaj nenavadna, ta ukrep, ki je bil izrečen absolutno pregrob," je povedal.
Potočnik je tudi ostro zanikal, da bi sam ali pa njegovi strankarski kolegi sodelovali z ruskim diplomatom in mu pomagali pri širjenju ruske propagande. "Mene nihče, tudi od drugih atašejev, s katerimi se videvam, ali pa se srečujem nikoli in nikdar nihče ni ničesar vprašal v zvezi z zadevami, ki naj bi bile zaupne narave. Jaz tudi takih podatkov tudi nimam in kot takšen nisem interesanten subjekt za katerokoli službo," je povedal.
Svojemu kandidatu so v bran stopili tudi v stranki Resnica in mu ob tem odločno prikimavajo, da je bil izgon ruskega državljana neupravičen. Stevanovič denimo pravi, da je šlo "absolutno za blago rečeno ogromno diplomatsko napako". "Naša oblast je obrambnega atašeja ene velike države v Sloveniji razglasila za persono non grata, kaj takšnega se v bistvu v zgodovini ni zgodilo," pravi.
Pred dnevi je portal Siol objavil tudi svojo raziskavo najdejavnejših razpečevalcev ruske propagande. Najbolj dejaven razpečevalec na slovenskem delu Facebooka se predstavlja kot slovenski uporabnik Aleksander Suhadolnik. Njegov račun je poln objav v podporo ruski invaziji v Ukrajini ter kritik Kijeva, EU, NATA in ZDA. Omenjeni račun je poštni center za širjenje prokremeljskih vsebin med slovenskimi uporabniki, pri čemer se povezava z ruskim veleposlaništvom v Sloveniji ne zdi izključena. V ozadju se skriva vprašanje o resnični identiteti uporabnikov ter organiziranosti propagandnih operacij, piše Siol. Trenutno razkritje izgona ruskega diplomata zaradi domače vpletenosti v širjenje propagande le še poudarja pomen problema manipulacije z informacijami, v kar pa je očitno prek svojega kandidata Potočnika vpletena tudi stranka Resnica.
Na listi Resnice bodo kandidirali še Frelihova, Senčarjeva, Pušenjak ...
Na listi Resnice bodo poleg Potočnika in Stevanovića kandidirali še Polona Frelih, nekoč novinarka in dopisnica iz Rusije, danes pa glasna podpornica ruske invazije na Ukrajino, Sabina Senčar, ginekologinja, ki je odločno nasprotovala nošenju mask, njen kolega ginekolog Stanko Pušenjak, ki je zatrjeval, da cepivo proti covidu povzroča visoko stopnjo neplodnosti pri ženskah, igralka Tanja Ribič, ki je širila lažne novice in teorije zarot, povezane z epidemijo covida, Neven Polajnar, Katja Kokot in Branko Gradišnik. Slednji je trdil, da je cepljenje proti covidu-19 posledica "hlapčevskega gena".
"Naša stranka je povezana samo s Slovenijo in slovenskim ljudstvom, mi smo usmerjeno proslovensko in ni treba, da se nam nadeva kakršnokoli -filstvo," poudarja Stevanovič. "Kar se tiče sodelovanja tujih diplomatov s tujimi obveščevalnimi službami pa vsi dobro vemo, da je temu tako. Da so v bistvu sploh zaradi tega diplomati tukaj," je še povedal.
KOMENTARJI (1043)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.