V začetku novembra se bo po Sloveniji začelo cepljenje proti gripi, ki je namenjeno vsem prebivalcem, posebej pa je priporočljivo za bolnike vseh starosti s kroničnimi boleznimi in za starejše od 65 let. Zaradi širjenja gripe v kolektivih je cepljenje priporočljivo tudi za vse šolarje, študente in zaposlene. Cena cepljenja za nekatere najbolj ogrožene skupine prebivalcev naj ne bi presegala 1000 tolarjev, za vse ostale pa naj bi znašala 2000 tolarjev. Poleg tega pa Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) priporoča tudi cepljenje proti pnevmokokni pljučnici, ki sicer poteka vse leto, cena le tega pa znaša 3000 tolarjev.
Po besedah predstavnica za stike z javnostmi v IVZ Tanje Urdih Lazar inštitut predvideva, da bi s pravočasnim cepljenjem vsaj 40 odstotkov prebivalstva preprečili, da bi za gripo zbolelo večje število ljudi. Cepljenje proti gripi in pnevmokokni pljučnici naj bi v prvi vrsti opravljali osebni zdravniki, ki so pacientom najbližje, v večjem obsegu pa naj bi cepljenje potekalo na vsah območnih zavodih za zdravstveno varstvo, v zasebnih ambulantah in tudi v delovnih organizacijah, kar bi po besedah predstavnice centra za nalezljive bolezni Alenke Kraigher zmanjšalo gnečo v zdravstvenih domovih ter omogočilo vsem interesentom, da se pravočasno cepijo.
Lani je pretežni del stroškov za cepljenje proti gripi subvencioniral zavod za zdravstveno zavarovanje, letos pa bo kril del stroškov za cepljenje najbolj ogroženih skupin prebivalstva, kot so otroci do 18 let, starejši od 65 let ter ljudje s kroničnimi boleznimi vseh starosti.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bila v pretekli sezoni aktivnost gripe zmerna ali blaga tudi drugje po svetu. Krožili so predvsem sevi virusa gripe, ki pa so že vključeni v cepivo proti gripi v Sloveniji za to sezono. Naša država je vključena tudi v evropsko mrežo spremljanja gripe (EISS), epidemološke in virološke podatke pa inštitut za varovanje zdravja redno pošilja WHO.