Nosilec volilne liste Hrvaške stranke prava (HSP) v zagrebški volilni enoti, Slaven Letica se je odločil današnji uradni začetek predvolilne kampanje pred parlamentarnimi volitvami 23. novembra na Hrvaškem obeležiti na neobičajen način. Na belem konju Emirju in v oblačilih hrvaškega bana Josipa Jelačiča je namreč točno opoldne prijezdil do vojašnice na Trdinovem vrhu. Tam je, kot je napovedal, kot velik prijatelj Slovenije in Slovencev zaprosil slovenske vojake, naj zapustijo okupirano vojašnico.
"Iskreno sem zaskrbljen zaradi poslabšanja hrvaško-slovenskih odnosov, za kar ni nobenega razloga. Nesposobna hrvaška in malo prepotentna slovenska oblast ne dopuščata, da bi se te težave reševale," je posebej za 24ur na konju povedal Letica. Po lastnih besedah želi s tem dejanjem vzpodbuditi k reševanju nepotrebnih in rešljivih problemov med državama.
Letica je o svoji nameri hrvaškega zunanjega ministra Tonina Piculo pisno seznanil že 21. oktobra. Picula pa ga je v odgovoru v pismu s 4. novembra opozoril, da so slovenski vojaki v vojašnici na Trdinovem vrhu, ki leži na hrvaškem ozemlju, brez soglasja pristojnih hrvaških organov. Kot je še zapisal, so tja prišli brez odobritve kateregakoli hrvaškega državnega organa leta 1991 po umiku takratne JLA iz Jastrebarskega v skladu z neposrednim dogovorom med JLA in Slovensko vojsko. Na številne zahteve hrvaške strani v minulih letih, naj se umaknejo iz vojašnice in jo izročijo Hrvaški planinski zvezi, pa niso odgovorili.
MZZ: Gre za incident
Slovensko zunanje ministrstvo je pohod Letice ocenilo kot resno incidentno situacijo. Kot pojasnjujejo naj bi pohod predstavljal kršitev dogovora o izogibanju incidentnim situacijam. Potek meje med državama še ni dokončno določen, do dokončne rešitve tega vprašanja in uveljavitve sporazuma o meji pa je vojašnica na Trdinovem vrhu nesporno na slovenskem ozemlju, dodajajo na MZZ in poudarjajo, da bo Slovenija na tako na pohod Letice kot na širjenje školjčišča v Piranskem zalivu odgovorila v skladu z že znanimi stališči in bo Hrvaško opozorila, da mora delovati v duhu dobrososedskih odnosov.
Spor zaradi vojašnice na Trdinovem vrhu še vedno ostaja nerešen
Dejstvo, da so slovenski vojaki v tej vojašnici, ostaja del trajnega spora med državama, v bistvu katerega je predvsem nerešeno vprašanje meje na morju, ker slovenska stran ni nikoli oporekala katastrske meje med sosednjima občinama na tem območju, je še zapisal Picula v pismu Letici.
Ob tem je Picula dodal, da glede na omenjeno stanje ne obstaja legitimna pot, po kateri bi lahko hrvaško zunanje ministrstvo zaprosilo za soglasje druge strani za pripravo javne manifestacije v omenjeni vojašnici. Še več, obstaja nevarnost, da si druga stran to potezo razlaga kot dajanje določene legitimnosti njihovi poziciji. V pismu je hrvaški zunanji minister še zapisal, da je reševanje sporov in gradnja dobrososedskih odnosov s Slovenijo pomembna prioriteta hrvaške zunanje politike, da pa nasprotujočih si interesov dveh držav ne bo moč tako enostavno rešiti.