Slovenija

S podpisom pogodbe v protipoplavno ureditev porečja Gradaščice v občini Dobrova-Polhov Gradec

Ljubljana, 06. 08. 2020 14.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Direkcija RS za vode je danes z družbo Inkaing sklenila 2,92 milijona evrov vredno pogodbo za dela v okviru etape 1B pri projektu protipoplavne ureditve porečja Gradaščice. Danes podpisana pogodba ureja dela v občini Dobrova-Polhov Gradec, izvajalec pa bo v delo uveden še ta mesec. Gradnja bo potekala do julija 2021.

Narasla Gradaščica
Narasla Gradaščica FOTO: 24ur.com

Projekt protipoplavne ureditve porečja Gradaščice, ki ga izvaja direkcija, bo pripomogel k bistveno boljši protipoplavni varnosti na območju občin Dobrova-Polhov Gradec in Ljubljana. Projekt se sofinancira iz sredstev kohezijskega sklada in je sestavljen iz treh delov - etape 1A, etape 1B in etape 2, je ob podpisu pogodbe spomnil v. d. direktorja direkcije Roman Kramer.

"Projekt se je soočal s številnimi problemi in zapleti. Na poti je bilo kar nekaj ovir, vendar smo prišli do prvega podpisa pri tem pomembnem projektu, saj bo rešil 3108 stavb in 17.784 prebivalcev pred poplavami," je dodal.

Dela v etapi 1B obsegajo ureditve na Božni in Mali vodi v Polhovem Gradcu, v Dolenji vasi in Gradaščici v Šujici. Za ureditev v Dolenji vasi so pridobljena vsa zemljišča, gradbeno dovoljenje pa je bilo izdano julija. Za ureditev Gradaščice na območju Šujice je bila podana vloga za gradbeno dovoljenje. Za ureditve na Božni in Mali vodi pa bo vloga vložena do konca drugega meseca.

Zaradi pandemije rok za končanje del najverjetneje podaljšan

Slovenija mora v tej finančni perspektivi izpeljati še dva pomembna projekta s področja kohezije. "Poleg tega še ureditev Selške Sore. Čeprav se finančna perspektiva uradno konča konec leta, bomo na srečo sedaj imeli še tri leta, da projekte realiziramo in počrpamo sredstva," je poudaril. Ker bo zaradi pandemije rok za končanje del najverjetneje podaljšan za leto dni, ga ne skrbi, da ne bi bil končan do roka.

Jugozahodni del Ljubljane je močno poplavno ogrožen, večkrat pa so se v zadnjih desetih letih tam pojavile velike poplave, je spomnila vodja projekta Marjeta Rejc-Saje. 19. septembra 2010 so ene največjih poplav v Sloveniji zajele Ljubljansko barje, vključno z deli Ljubljane, ter porečje Vipave, Idrijce, Poljanske Sore, Savinje v spodnjem toku, Krke, Save v spodnjem toku ter kraška polja Notranjskega in Dolenjskega krasa. Škode je bilo za 250 milijonov evrov.

Načrtovani ukrepi na tem območju zato vključujejo širitev in poglobitev strug, kjer je to mogoče. Zgradili bodo tudi nasipe in obrečna zavarovanja.

Narasla Gradaščica
Narasla Gradaščica FOTO: 24ur.com

Ta etapa projekta je sicer prva s sklenjeno pogodbo z izvajalcem del. Etapa 1A bo zajemala ureditev Malega grabna v ljubljanski občini od izliva v Ljubljanico do Bokalškega jezu, etapa 2 pa gradnjo suhega zadrževalnika Razori. S težavami se direkcija sooča predvsem v ljubljanski oblini, saj še pridobivajo zemljišča, postopek pa je dolgotrajen, je pojasnil Kramer.

Po izvedbi projektov bo, kot je zagotovila Rejc-Sajetova, območje jugozahodnega dela Ljubljane in manjših naseli ob Gradaščici poplavno varno.

Vlada projekt umestila na seznam strateško pomembnih projektov

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor Metka Gorišek je ob tem spomnila, da je vlada projekt protipoplavne ureditve Gradaščice umestila na seznam strateško pomembnih projektov. "Žal v preteklosti morda nismo dali dovolj pozornosti pripravi projektom večjega obsega, zato tudi nismo počrpali vseh evropskih sredstev. Administrativni postopki so potekali predolgo in nekoordinirano," je dejala.

Dodala je, da so danes na vladno službo razvoj in evropsko kohezijsko politiko poslali seznam prednostnih področjih za pridobivanje sredstev iz sklada EU za okrevanje po pandemiji covida-19. Med temi bodo imeli pomembno vlogo tudi projekti protipoplavne varnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

G8J
06. 08. 2020 18.02
+2
A vam še sedaj ni jasno da se Franci in Zoki ne moreta sporazumeti glede ljubic in da zaradi tudi takšno stanje?
TistoPravo
06. 08. 2020 16.38
+2
Z vodo bo treba začet počasi preštevat po litrih tako, kot pri virusih kjer smo se nekak začeli prebujat. In vkalkulirat nujno poleg meteornih še vso pretočeno delno v celoti ali sploh ne kanalizacijko vsebino, katera vsebuje po večini vodo...vsak dan namreč v povprečju na osebo gre 100 litrov "odplak"...meteorne vode iz streh in dvorišč sm ter tja in malo tam kjer je vsaj delno kontrolirano, a kaj ko so vse cevi po večini z jaški brez zadrževalnikov po možnosti podhranjeni večkrat...betonske cevi pa pol mim pol pa zraven, ravno tako pri odplakah...delmo pa še 24h dneno 365 gre neposredno v zdak preko izhlapitve vključno z vsemi čistili in pralnimi praški. Ko se zemljo tko nekoktrolirano namaka, zemljo in pod zemljo....nikoli ne veš kje in koliko in kdaj flikne vse izven kontrol sem ter tja...vmes pa še kaka vovodovna poči, in steče xy kubikov...s tem da vodovod vsak ima izgube tudi 24h dnevno/365 dni...da se ne bo kdo čudu, od kjer ves ta dež. Sami si ga delamo kajpak v taki obliki kot je. Le zakaj je blo tako v Domžalah. Ves širši kanalizicijski sistem od Kamnika do Ihana kjer čistilna je speljan v Ihan...naključje, ali pač ne...
toxicox
06. 08. 2020 16.30
+7
kaj pa tisti kamioni na črno zgrajenem parkirišču na dobrovi
dajno
06. 08. 2020 16.10
+3
Pri poplavah reka, potok potrebuje razlivno območje. Stihijske pozidave ustavite!
TistoPravo
06. 08. 2020 16.23
+3
Točno tako, kot kanalizacijsko meteorni sistemi...zadrževalniki so nujni, in to nikakor ni zadoščeno z vmesnimi jaški
toxicox
06. 08. 2020 16.29
+4
pa kakšni zadrževalniki voda naj gre tja kamor mora barje
TistoPravo
06. 08. 2020 16.41
+1
Voda pride v večini iz morja. Torej delat močvirje si z vodo sol pa ostane dol....je najbrž izredno nalredno...malo pomisli. Še na britofu se dober ne počutijo ob premoči zemlji kaj šele v namočeni
TistoPravo
06. 08. 2020 16.47
+0
Dejansko je problem, ker se vodo in namakanje kot samo preko dežja rek ali čloškega delovanja, sešteva....torej 100 + 100 litrov, je 200....človeštvo z svojim stilom lajfa namaka 24h na dan/365 dni zemljo in zrak z vodo/vlago, vodi z gradnjo onemogoča normalno mirno počasno raztekanje po zemljini zaradi preveč utrjenih površin. Tudi tam, kjer reka ali potok strugo imata...vanjo iz vseh strani pritiska vse to in tudi samo zato ne more delno svojo tok puščati v večji količini ob bregovih...v večini primerov niti malo, ampak se voda samo še dodaja od človeškega delovanja....torej kar bi ti rad razliv, je za par barij če pride par moment...če pa še stalno se namaka po tvoji logiki " po malem", bo pa ob rukerju hudo
111111112
06. 08. 2020 15.54
+7
Reke potrebujejo razlitja to je osnova mati narave, poglejte primer reke Savinje, iz smeri logarske doline so proti celju ( od visečega mostu naprej) naredili visoke nasipe, proti celju potem betonske škarpe, isto ložnica iz smeri velenja, pa potem nižje dol voglajna iz smeri šentjurja, kdo ga je že velikokrat na špukal, jah občina Laško. Ko jih je že par krat prav pošteno zalilo je župan bil glasen kako bo finance usmeril v isto izgradnjo škarp pa je potem vse poniknilo... Želim pa še to dodati, ves ta visok vodostoj, ki pa se nabere pri Polulah cesto pošteno spodžira in samo vprašanje časa je kdaj bo celotni pas potegnilo s sabo. Moje malenkostno razmišljanje, skratka, reke potrebujejo razlitja, tako je mati narava naredila, mi ljudje pa smo ničvredni, ker gradimo ravno ob rekah, srečno
GOOD vs. EVIL
06. 08. 2020 15.21
+11
Ljubljanski veljaki so že nekaj časa nazaj pokupili, sedaj poplavna in ne zazidljiva območja. Pritiska se na protipoplavno ureditev - uničenje naravne reke in pridobitev gradbenih parcel. Spet bo nekdo mastno služil!!! KJE STE KOLESARJI????!!!
Fery Zaka
06. 08. 2020 14.58
+6
Torej bo usekalo drugje. Če bo tukaj zletelo mimo.
Janez Francl
06. 08. 2020 14.57
+10
Kaj ko bi za začetek prepovedali kakršnje koli nasipanje LJ Barja in gradnjo ! Niti garaže ne bi smeli več postaviti ! Vzrok poplavam je BTC Rudnik in vse kar je narejeno južno od Dolenjske ceste , tudi Murgel in vse okoli njih !
ecnarf
06. 08. 2020 14.27
+4
ko boste začel kopat se bo pa videlo a imate vse papirje, bo tako kot pri kanlizaciji ob nemški cesti