Kot je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, je sprememba zakona o elektronskih komunikacijah potrebna zaradi odprave nekaterih nejasnosti in pomanjkljivosti, dopolnitve določenih nezadostno urejenih poglavij v veljavnem zakonu ter prilagoditve predpisom EU.
Prav zamisel o iskanju oseb s pomočjo mobilnih operaterjev naj bi bila glavna sprememba omenjenega zakona iz leta 2004. Policija bi tako lahko zahtevala od operaterjev, naj posredujejo podatke, ki so potrebni za ugotovitev zadnje lokacije opreme za mobilno komunikacijo, ki jo ima pri sebi ogroženi posameznik oziroma pogrešana oseba.
Predlog spremembe zakona sicer skrajšuje tudi rok za hrambo podatkov o prometu s 24 na 12 mesecev, kazni za kršitev načel konkurence pa zaostrujejo. Kot primer je Golobič navedel zaključevanje klicev v lastna omrežja, kjer imajo vsi operaterji status operaterja s pomembno tržno močjo. Za te primere je najvišja zagrožena kazen do pet odstotkov letnega prometa podjetja.
Vlada s predlogom novele zakona sledi tudi konvencijam, ki so pomembne za varstvo in skrb za invalide. Operaterji bodo morali zagotoviti storitev klica v sili za uporabo negovorjenih jezikov, je povedal Golobič.
Operaterji bodo morali po novem javno objaviti informacije o cenah in tarifah vseh komunikacijskih storitev, ne le telefonskih, kot doslej. Za uporabnike je pomembna tudi novost, po kateri bodo v svetu za elektronske komunikacije zastopani tudi predstavniki organizacij za varstvo potrošnikov.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.