Po spletu je zaokrožil posnetek v katerem se Tržičan nekaj minut pregovarja z redarjema, kasneje pa še s policistoma, ker ti z njim ne želijo govoriti v slovenščini oziroma mu zagotoviti slovenskega tolmača.
Kot David Danev, pripadnik slovenske manjšine v Trstu, ki je dogajanje sredi Trsta tudi posnel in delil po spletu, opiše incident: "Italijanski redarji so se ustavili z vozilom. Niso izstopili iz avtomobila, a so me kar iz avtomobila nekaj prosili. Približal sem se jim in jih v slovenskem jeziku vprašal, kaj želijo. Takoj so me napadli in želeli, da govorim v italijanskem jeziku, ker imam namreč italijansko tablico. Domnevali so, da znam italijansko. Stekel je prepir, saj v trenutku, ko opazijo, da je to slovenski pripadnik manjšine, morajo priskrbeti tolmača. Stvar se je zaključila tako, da me je policist prisilil da stopim v avto, pripeljali so me na postajo, kjer me je le čakal neuradni tolmač."
A po Zaščitnem zakonu za Slovence v Italiji, bolj znanem kot zakon številka 38, med drugim policijskih postopkov ni treba več izvajati v slovenščini, s čimer pa se številni Slovenci v Italiji ne strinjajo in na to opozarjajo že leta.
Italijanska manjšina ima na slovenskem ozemlju več pravic kakor slovenska manjšina na italijanskem ozemlju
Po 8.členu Zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, je namreč na območju manjšin slovenski manjšini priznana pravica do rabe slovenščine v odnosih s krajevnimi upravnimi in sodnimi oblastmi, a to določilo ne velja za oborožene in varnostne sile pri opravljanju institucionalnih dolžnosti, z izjemo upravnih postopkov.
Kako je s pravicami in postopki, kadar so v njih pripadniki italijanske manjšine pri nas, pa nam je razložil vodja Službe direktorja Dimitrij Marušič: "Pravice pripadnikov italijanske narodnosti so določene v ustavi. Oseba, ki je v uradnem postopku, in se izkaže kor pripadnik narodnostne manjšine, ima pravico, da se postopek z njim izvaja v italijanskem jeziku."
Marušič nam tudi pove, kako je to videti v praksi.
Na območju PU Koper večjih težav z izvajanjem zakonov, ki omogočajo vodenje postopkov v italijanskem jeziku nimajo, saj imajo zaposlenih 268 oseb, ki italijanščino obvladajo.
Celoten postopek mora potekati v italijanskem jeziku in uporabljajo dvojezične obrazce. Ker pripadniki manjšine nimajo identifikacijskih dokumentov, s pomočjo katerih bi lahko ta status izkazali, policisti vodijo postopek, kot da oseba je pripadnik narodnostne manjšine. Biti morajo le državljani Republike Slovenije in prihajati iz območja, kjer je manjšinski status priznan. Po naših informacijah MZZ ne vodi nobenih aktivnosti v zvezi z izenačenjem pravic slovenskih in italijanskih manjšin.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.