Večina članov komisije za nadzor javnih financ je danes med drugim sprejela sklep, s katerim računskemu sodišču nalaga, naj opravi revizijo smotrnosti celotnega postopka prodaje poslovnega prostora nekdanje vojašnice na Meljah. Vlado komisija tudi poziva, da ustrezno ukrepa proti odgovorni osebi na ministrstvu za obrambo.

Komisija za nadzor javnih financ je na današnji seji, do katere je prišlo na pobudo poslanskega kluba LDS, razpravljala o nakazilu Trilogiji in o sklenjeni pogodbi s tem podjetjem. Večina poslancev je med drugim sprejela tudi sklep, da se komisiji za nadzor javnih financ postavlja dvom, ali ni bila prodaja poslovnega prostora škodljiva.
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Franci Žnidaršič je uvodoma povedal, da je ministrstvo po prejšnji seji komisije izvedlo več aktivnosti. 3. julija je Trilogija po njegovih besedah prejela sklep o dovolitvi izvršbe, 21. julija pa je na državno pravobranilstvo prišel ugovor Trilogije zoper dan sklep. 26. avgusta je nato okrajno sodišče v Ljubljani ugovor dolžnika zavrglo.
Trilogija še vedno ni vrnila 156.391 evrov
Od celotnega po pomoti nakazanega zneska (625.000 evrov) po besedah Žnidaršiča podjetje ministrstvu za obrambo še ni vrnilo 156.391 evrov, zato ministrstvo nadaljuje s pravnimi postopki. Državni sekretar je tudi poudaril, da je ministrstvo zadržalo izdajo zemljiškoknjižnega dovolila in s tem je po njegovem prepričanju ministrstvu zagotovljeno zavarovanje. V zvezi z odgovornostjo zaposlenih pa je povedal, da je bila zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja na pristojno državno tožilstvo podana kazenska ovadba.
Izklicna cena prostorov je bila sicer 853.000 evrov. Ker v treh krogih dražbe niso bili prodani, je ministrstvo po besedah Žnidaršiča ceno znižalo za 25 odstotkov na 640.000 evrov. Ker je podjetju Trilogija priznalo tudi 625.000 evrov vlaganj, je prostore nato prodalo za nekaj več kot 14.000 evrov.
Predsednik komisije za nadzor javnih financ Milan Petek (LDS) je dejal, da so bile te težave pričakovane. Kot je poudaril, imajo opravka s problematičnim podjetjem. "To podjetje nima namena vrniti teh sredstev," trdi Petek.
Pečan: Prodano za desetino dejanske vrednosti

Po mnenju poslanke SD Brede Pečan so bili prostori nekdanje vojašnice na Meljah prodani za desetino njihove vrednosti. Kot je pojasnila, je bilo 927 kvadratnih metrov poslovnih prostorov - četudi v kleti - vrednih več kot le 15 evrov za kvadratni meter. Ob tem je poudarila, da bi moralo ministrstvo iztržiti 153.000 evrov. Prepričana je tudi, da bo območje, ki je v centru Maribora, na vrednosti še pridobilo.
Poslanec SD Milan M. Cvikl pa je opozoril, da je ministrstvo Trilogiji priznalo vložek 1700 evrov za kvadratni meter, medtem ko je bila vrednost prostorov ocenjena na 900 evrov za kvadratni meter. "Priznali ste jim vložek, ki je precenjen in s tem oškodovali slovenske davkoplačevalce," trdi Cvikl.
Sekretar Žnidaršič je pojasnil, da je pogodba, ki je bila sklenjena med ministrstvom za obrambo in občino Maribor, temeljila tudi na tem, da bo občina Maribor uredila infrastrukturo in skupaj s podnajemniki zagotovila poslovne prostore za delo. Namembnost teh prostorov je bila po njegovo vnaprej določena.
Pri obnovi kleti je po besedah sekretarja vseskozi sodelovala tudi občina in sicer s soglasji in tudi kot stranka v postopku pridobivanja gradbenih in drugih dovoljenj. Občina je po Žnidaršičevo svojo predkupno pravico odstopila lastniku Trilogije Vladimirju Barti. "Leta 1998 pa je bilo med ministrstvom in mariborsko občino dogovorjeno, da se območje vojašnice Melje odproda v skladu s predpisi, ki urejajo prodajo državnega premoženja," je povedal državni sekretar.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.